24# Muž, ktorý položil Anglickú Národnú Banku – George Soros (5)

Poslednýkrát sa vraciame k Georgeovi Sorosovi. Zistíme prečo získal svoju prezývku „Muž, ktorý položil anglickú národnú banku“. 


Čo sa v novom podcaste dozviete?

V noci z 15. na 16. septembra 1992 si Soros požičal peniaze a okamžite predal miliardy libier. Väčšinou za doláre a nemecké marky. 

🤝 Najskôr predával menu

Tým, že začal lacno a v masívnych množstvách predávať libru, vedel, že spôsobí pokles jej ceny. Zaplavil ňou trh a neúmerne zvýšil ponuku. Čo prirodzene vedie aj k poklesu ceny. 

🏦 Potom vracial bankám

Takto znehodnotenú libru potom vrátil bankám, od ktorých si ju požičal. Teda v absolútnych číslach vždy vrátil rovnaké množstvo libier, ale tie už mali výrazne nižšiu hodnotu, ako keď si ich požičal. Vrátil im rovnako veľa ale zároveň oveľa menej.

😱 Bublina nevydržala

Za jediný deň zvýšili úrokovú sadzbu z 10% na 12%, neskôr až na 15%. Potom späť na 12%. Pre porovnanie, v súčasnosti má Spojené kráľovstvo úrokovú sadzbu na úrovni jednej desatiny percenta. 

😐 Sorosové meno

Aj keď publicita o ňom zväčša nebýva až taká pozitívna, jeho úloha pri zlomení anglickej národnej banky okolo neho vytvorila auru človeka, ktorý dokáže hýbať svetovými udalosťami pomocou nitiek a trikov.


Sú tieto vedomosti pre vás prínosné?

Podporte náš podcast a pomôžte ľuďom vzdelať sa o finančnej gramotnosti. Prispieť nám môžete na náš crowdfunfingový účet: patron.podbean.com/KLUBINVESTOROV alebo o nás povedzte svojim priateľom. Ak túžite naštartovať svoj pasívny príjem investovaním do realít, pridajte sa do KLUBU INVESTOROV. 


🎙 V podcastoch sa venujeme peniazom, produktivite, investovaniu, ale aj naplnenému a bohatému životu. Zdrojom informácií sú svetoznáme knihy, videá, životopisy, citácie úspešných osobností,  ale aj reálne rozhovory s úspešnými investormi, podnikateľmi a inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí dosahujú pozoruhodné výsledky. 

Zaujímame sa o to, akým spôsobom títo ľudia premýšľajú o peniazoch, aké návyky ovplyvňujú ich každodenný život, čomu pripisujú svoj úspech, ale aj aké najväčšie zlyhania v živote prežili. Vyberáme pre Vás len to najlepšie a spoločne nahliadneme do tajomstiev, ako žiť úspešnejší, bohatší a produktívnejší život.