26# O mužovi, ktorý chcel obuť celý svet – Tomáš Baťa (2)

Po roku samostatného hospodárenia bola spoločná živnosť Tomáša a jeho súrodencov zadlžená sumou, ktorá 90 násobne prevyšovala majetok firmy. 19 – ročný Tomáš Baťa si to najhoršie prežil už v tak mladom veku. 

Čo sa v novom podcaste dozviete?

Rozdiel medzi obyčajným človekom a Tomášom Baťom je ten, že namiesto zalamovania rukami si Tomáš uvedomil, že kapitalisti majú vlastne pravdu. To on je ten, kto si od nich požičal peniaze a nenakladal s nimi hospodárne.

📉 Bankrot považoval za morálnu smrť.

Rozhodol sa, že urobí všetko preto aby prežil. Aj keby to znamenalo vzdať sa sna o tom, že bude pánom a členom lepšej spoločnosti. Uvedomil si, že to on je ten, kto núti platiť ostatných za svoje chyby .

🔨 Z továrnika s veľkými snami sa stal opäť remeselník.

Svoj šijací stroj si schovával do zadnej časti dielne. Videl tak toho, kto prichádza do obchodu, ale ten kto prichádzal, nevidel jeho. Nikto nemal byť svedkom jeho hlbokého pádu až k manuálnej práci. Manuálnou prácou sa však čoskoro jeho majetok rovnal dlhom.

🔚 Krach dodávateľskej spoločnosti Koditsch and Company.

Tomáš si z toho nerobil hlavu, bratovi na vojne zakázal podpisovať akékoľvek zmenky, bolo však neskoro. Vznikol dvojnásobný dlh na 20 000 zlatých. Hoci bol dlh väčší ako ten prvý, dokázal sa z neho vymaniť celkom rýchlo. Mal totiž rozbehnutú firmu a hlavne – morálny kredit.

👞„Baťovky“ – prvý ozajstný úspech.

Sériovo vyrábaný model plátených topánok s koženou špičkou. Ich nízka predajná cena, malé náklady a jednoduchosť z nich robili perfektný produkt. Vďaka nim sa stal Tomáš druhým najbohatším mužom v Zlíne.

🥊 Nepriateľský postoj voči industrializácii.

Momentálny veľký dopyt po „klasických obuvníkoch“ spôsobil, že Tomáš odmietal stroje, ktoré by naradili poctivú manuálnu prácu. Na ceste do Frankfurtu prvýkrát v živote videl stroje, ktoré dokázali robiť akúkoľvek ševcovskú prácu a jeho “veľkú” objednávku by dokázali naplniť tisíckrát. Stroje však boli nad jeho vtedajšie možnosti a tak nakúpil len niekoľko užitočných ručných nástrojov.

6⃣8⃣8⃣ otázok o výrobe.

Tomáš sa odišiel učiť do Ameriky. Spísal si zoznam otázok o výrobe, na ktoré chcel nájsť odpovede. Skutočným objavom pre neho bola ale možnosť rozvoja ľudských síl pod vplyvom slobody a súťaže.

Sú tieto vedomosti pre vás prínosné?

Podporte náš podcast a pomôžte ľuďom vzdelať sa o finančnej gramotnosti. Prispieť nám môžete na náš crowdfunfingový účet: patron.podbean.com/KLUBINVESTOROV alebo o nás povedzte svojim priateľom. Ak túžite naštartovať svoj pasívny príjem investovaním do realít, pridajte sa do KLUBU INVESTOROV. 


🎙 V podcastoch sa venujeme peniazom, produktivite, investovaniu, ale aj naplnenému a bohatému životu. Zdrojom informácií sú svetoznáme knihy, videá, životopisy, citácie úspešných osobností,  ale aj reálne rozhovory s úspešnými investormi, podnikateľmi a inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí dosahujú pozoruhodné výsledky. 

Zaujímame sa o to, akým spôsobom títo ľudia premýšľajú o peniazoch, aké návyky ovplyvňujú ich každodenný život, čomu pripisujú svoj úspech, ale aj aké najväčšie zlyhania v živote prežili. Vyberáme pre Vás len to najlepšie a spoločne nahliadneme do tajomstiev, ako žiť úspešnejší, bohatší a produktívnejší život.