3 najhoršie rady o peniazoch

Poznáte to. Internet je plný “múdrych” rád o peniazoch, no a potom sú tu aj všetky dobre mienené rady od rodičov, priateľov a rodiny. Aj keď sa vám ich dostáva v živote mnoho, neznamená to, že všetky sú aj užitočné. Zozbierali sme pre vás niekoľko najhorších finančných rád, ktoré ešte dodnes mnoho ľudí považuje za správne.

1. “Len si pekne drž peniaze v banke!”

Niektorí z vás si možno v tejto chvíli povedali “ale čoby v banke, mne radila babka držať peniaze v ponožke, či pod matracom”. Tak či onak, peniaze, ktoré stoja dlho na jednom mieste, a to buď v banke alebo v hotovosti doma, strácajú svoju hodnotu rok čo rok vplyvom inflácie.

Aj keď bola táto rada kedysi veľmi obozretná, v súčasnosti je už prežitkom. Je to však práve to, čo nám rodičia vštepujú už od malička, napríklad motiváciou šetriť si peniaze do prasiatka. Áno, je to nástroj, ktorý učí deti nemíňať všetky peniaze, ktoré dostanú, a to je úctyhodné. Avšak pri tomto prístupe chýba druhá strana mince, zhodnocovanie peňazí. A tak deti dospejú, a pekne si odkladajú časť výplaty na sporiaci účet, alebo ešte horšie, na bežný bankový účet, namiesto toho, aby peniaze zhodnocovali, investovali.

Dnes je pritom nespočetné množstvo investičných príležitostí, od tých konzervatívnejších, akými sú napríklad termínované vklady, dlhopisy a realitný crowdfunding, až po tie agresívnejšie, s vysokým negarantovaným výnosom, v podobe obchodovania s komoditami a akciami spoločností.

2. “Zbav sa všetkých dlhov!”

Mnoho ľudí vníma ešte dodnes dlhy za niečo negatívne. Tí neznalejší z nás sa fixujú na rýchle splácanie všetkých bankových úverov, vrátane hypoték. No a práve tie, za aktuálnych podmienok ročných úrokových sadzieb, ktoré sa nachádzajú pod jedným percentom, sa naozaj neoplatí splácať rýchlejšie, než je potrebné.

Dnes sa už aj pri tých najkonzervatívnejších investíciách dokáže investor pohybovať v zisku vyššom než je inflácia, a dostať tak seba i celú rodinu do lepšej finančnej situácie. Jednoducho povedané, výnosy z investícií dokážu vysoko prevyšovať výplaty úrokov úverov.

3. “Ver svojmu bankárovi.”

Nemáte ešte svojho bankára? Choďte zajtra do vašej banky a opýtajte sa pani pri priehradke, či nemáte nárok na jedného. Využívať bezplatné služby bankára je určite múdre, no netreba jeho rady slepo nasledovať. Nikdy sa nezabudnite vzdelávať v oblasti osobných financií aj sami.

Je takmer nespočetné množstvo variant pre zhodnotenie vašich voľných finančných prostriedkov. Bankár má však iba obmedzené množstvo z nich k dispozícií na ponúknutie klientovi. Preto by ste sa mali minimálne informovať aj o iných možnostiach investícií, a v prípade, že vás niečo zaujme, preskúmať danú oblasť viac.

Aké dobré rady ste za svoj život dostali vy? Dajte nám vedieť a my sa na vás budeme tešiť pri ďalšom článku zo sveta investícií a financií.