30# O mužovi, ktorý chcel obuť celý svet – Jan Antonín Baťa (6)

Podľa doktora Vavra Šrobára zohral Jan Antonín Baťa celkom zásadnú rolu počas Slovenského národného povstania. Po vojne totiž vo veci vypovedal pred národným súdom.

Čo sa v novom podcaste dozviete?

Po vojne sa Baťových závodov zmocnili komunisti. Československo bolo ešte vtedy oficiálne demokratickou krajinou, no v Zlíne už držali opraty pevne v rukách. Podľa odtajnených dokumentov americkej vlády sa plány na vyvlastnenie Baťových závodov dali do pohybu ešte počas vojny.

📜 Dôkazy o Baťovom kolaborantstve.

Jan Baťa navštívil Nemecko po prepuknutí vojny v roku 1939 a stretol sa tam s maršálom Goeringem. Britská a česká vláda neuspeli v snahe dosiahnuť jeho prehlásenie oddanosti spojencom.  Možno najdôležitejší dôkaz o možnom pro-nacistickom zmýšľaní je skutočnosť , že keď Baťa opustil Spojené štáty, odišiel do Brazílie a kúpil obrovské pozemky od nemeckej firmy.

⚖️ Vinný vs. nevinný.

Československá tlač už v predvečer rozsudku vyhlasovala, že Jan Baťa je vinný, no súd ho prekvapivo zbavil všetkých obvinení z kolaborácie. Nakoniec ho ale odsúdili za to, že počas vojny otvorene nepodporil spojencov. Odsúdený bol v neprítomnosti na 15 rokov ťažkého žalára a hlavne – zbavený všetkého majetku!

💼 Vzdal sa nároku na podnik.

Syn Tomáša Baťu staršieho, prezývaný Tomík spolu s jeho matkou Máriou – vdovou po Tomášovi, začali vláčiť Jana Antonína po súdoch. Spochybňovali jeho vedúcu pozíciu v Baťovom už teraz okliešťenom impériu. Jan Antonín nevedel pred súdom dokázať, že mu jeho Brat zveril vedenie závodov, pretože všetky na to potrebné dokumenty zostali v Zlíne.

🔚 Koniec velikána, ktorý vystúpil z bratovho tieňa.

V roku 1965 umiera v brazílskej nemocnici. Údajne si tesne pred skonaním vypýtal papier a pero, aby napísal: „Pravda vyjde na povrch ako olej na vodu.“ V československej tlači sa o jeho smrti neobjavilo ani slovo.  V roku 2007 ho na tretí pokus očistili. Súdny dvor ho vyhlásil nevinným a neoprávnene odsúdeným v zmanipulovanom a účelovom procese. 

Sú tieto vedomosti pre vás prínosné?

Podporte náš podcast a pomôžte ľuďom vzdelať sa o finančnej gramotnosti. Prispieť nám môžete na náš crowdfunfingový účet: patron.podbean.com/KLUBINVESTOROV alebo o nás povedzte svojim priateľom. Ak túžite naštartovať svoj pasívny príjem investovaním do realít, pridajte sa do KLUBU INVESTOROV. 


🎙 V podcastoch sa venujeme peniazom, produktivite, investovaniu, ale aj naplnenému a bohatému životu. Zdrojom informácií sú svetoznáme knihy, videá, životopisy, citácie úspešných osobností,  ale aj reálne rozhovory s úspešnými investormi, podnikateľmi a inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí dosahujú pozoruhodné výsledky. 

Zaujímame sa o to, akým spôsobom títo ľudia premýšľajú o peniazoch, aké návyky ovplyvňujú ich každodenný život, čomu pripisujú svoj úspech, ale aj aké najväčšie zlyhania v živote prežili. Vyberáme pre Vás len to najlepšie a spoločne nahliadneme do tajomstiev, ako žiť úspešnejší, bohatší a produktívnejší život.