31# Najslávnejší newyorský “realiťák” Donald J. Trump

Zábery New Yorku zo 70-tych rokov sú dychberúce. Triumfálne sa týčiace vysoké mrakodrapy, ktoré ako stĺpčeky v grafe ilustrovali priepastný rozdiel v prosperite niekoľkých jednotlivcov a všetkými ostatnými. Niekde tam v tých výškach sa pohyboval aj mladý Donald Trump. Syn realitného magnáta Freda Trumpa a 45. prezident Spojených Štátov Amerických.

Čo sa v novom podcaste dozviete?

Z akých pomerov pochádza Donald Trump a od koho sa učil? Má naozaj dotyk Midasa, ktorému sa v prstoch všetko zmení na zlato? Posúďte sami. 

👣Túžba byť rovnako dobrý ako otec.

Prvým projektom Donalda Trumpa bola prestavba chátrajúceho Hotela Comodor na Grand Hyatt. Ďalším jeho projektom bol takzvaný Tiffany corner, známy podľa luxusného klenotníctva, ktoré v ňom sídlilo. Plán bol jasný…ísť hore. Strhol slávnu budovu a na jej mieste vyrástla Trump Tower. 

📰 Trumpov oficiálny biznis neboli nehnuteľnosti, ale PR.

Trump je dodnes jedným z najlepších PR-istov na celom svete. Jeho schopnosť predať, najmä teda samého seba a svoje nápady, bola a stále je svetová. Jeho výrečnosť a predajnosť ho dokonca zachránila pred úplným bankrotom v 90-tych rokoch.

⛸️ Projekt Wolllman skating ring – verejné klzisko.

Klzisko roky chátralo a mesto ho nedokázalo opraviť. Trump donútil starostu, presvedčil aj stavebnú firmu HRH a všetko dokázal za 4 mesiace. Trump firme nezaplatil, sľúbil im obrovskú publicitu. Nedostali však ani tú. Na titulkách časopisov, ktorým poskytol rozhovory sa objavilo: „Wollman ring vám prináša Doland Trump.“ Bodka. A nik iný. O slávu a obdiv sa nemienil s nikým deliť.

🎰 Kasína, box a menšie akvizície.

Kúpil a otvoril tri kasína v Atlantic City – v hlavnom meste gamblerstva na východnom pobreží. Medzi 1983 a 1987 si kúpil leteckú spoločnosť, jachtu, futbalový tím, osobný triskáč a obrovskú vilu na Floride. O rok neskôr kúpil Plaza Hotel a na jeho čelo postavil svoju ženu Ivanu Trumpovú.

📉 Krízové 90-te roky.

Rozvod s manželkou, kasínový biznis a aerolinky v krachu, prišiel aj o Hotel Plaza. Napriek tomu nebol chudobný. Disponoval majetkom, luxusom a svojou značkou. Jeho neuveriteľný talent pre selfpromotion sa práve vtedy ukázal naplno.

📽️Predaj akcií DJT a vlastná reality show.

Trumpové akcie sa naozaj predávali a on začal opäť bohatnúť. Zmenu imidžu a jeho značky dosiahol ďalším veľkým projektom – stal sa z neho moderátor vo vlastnej reality show – The Apprentice – neskôr Celebrity Apprentice. Show mala podtitul „Najťažší pracovný pohovor“ a zarobil na nej 200 miliónov dolárov.

Sú tieto vedomosti pre vás prínosné?

Podporte náš podcast a pomôžte ľuďom vzdelať sa o finančnej gramotnosti. Prispieť nám môžete na náš crowdfunfingový účet: patron.podbean.com/KLUBINVESTOROV alebo o nás povedzte svojim priateľom. Ak túžite naštartovať svoj pasívny príjem investovaním do realít, pridajte sa do KLUBU INVESTOROV. 


🎙 V podcastoch sa venujeme peniazom, produktivite, investovaniu, ale aj naplnenému a bohatému životu. Zdrojom informácií sú svetoznáme knihy, videá, životopisy, citácie úspešných osobností,  ale aj reálne rozhovory s úspešnými investormi, podnikateľmi a inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí dosahujú pozoruhodné výsledky. 

Zaujímame sa o to, akým spôsobom títo ľudia premýšľajú o peniazoch, aké návyky ovplyvňujú ich každodenný život, čomu pripisujú svoj úspech, ale aj aké najväčšie zlyhania v živote prežili. Vyberáme pre Vás len to najlepšie a spoločne nahliadneme do tajomstiev, ako žiť úspešnejší, bohatší a produktívnejší život.

* Našli ste chybu? Napíšte na [email protected]