Podcast ROZHOVOR 🎙️ – Peter Orvoš

Peter Orvoš je bývalý pastor a v súčasnosti sa venuje sociálnemu bankovníctvu. Svojim klientom pomáha finančne zvládnuť náročné obdobia života. 

Má 36 rokov, pochádza z Komárna, ale žil v rôznych častiach Európy. Aktuálne žije v Revúcej. Menil rôzne typy povolania – vyštudoval teológiu, pracoval ako pomocník v IT sektore a prijal pracovnú ponuku v bankovníctve Slovenskej sporiteľne. Vymýšľa metódy a spôsoby pre klientov, ktorí sú v zložitej sociálnej situácii.

Ako sa niekto dostane od pastora do bankovníctva?

Opustil myšlienku študovať na matfyze a prihlásil sa na teológiu. 5 rokov sa vzdelával a snažil sa o to, ako by odovzdal svoje zručnosti, hobby a svoje skúsenosti. Po škole pôsobil v Kľenovci ako pastor. Jeho manželstvo sa ocitlo v slepej uličke a pocítil potrebu zmeniť svoj prístup k tomu, aký je muž a manžel. Po zmene práce v banke sa mnoho zlepšilo. Aktuálne hľadá spôsoby riešenia situácie, ktorý bude pre obe strany vyhovujúci.

Aké problémy riešia klienti vašej banky?

Vo všeobecnosti sú to tieto druhy problémov – rozvody, úmrtia, zdravotné problémy a obmedzenia. Dostanú sa do týchto problémov stratou zamestnania alebo zlým hospodárením. Máme aj klientov z tzv. generačnej chudoby. Ľudia z generačnej chudoby sa naučili lepšie vysporiadavať s výkyvmi. Majú tendenciu byť menej finančne gramotní. Títo ľudia majú skúsenosti, ako prežiť z 50 eur na mesiac.

Čo je prvá vec, ktorú ľuďom radí?

Hodinu kladiem klientovi otázky a počúvam ho. chcem porozumieť ťažobe toho, čo si nesie so sebou, zúfalstvu, ktoré ho viedlo k finančným rozhodnutiam, ktoré urobil. Potrebujem ho naučiť si počítať príjmy a výdavky. Inak pristupujem k mladému človeku, ktorý nie je ešte usporiadaný a inak k dôchodcovi, ktorému to z tohto príjmu proste nevychádza. Druhou vecou je nasmerovať ich na to, čo musia a čo chcú.

Aký je ideálny stav klienta?

Tak najlepšie je, keď človek to, čo si za lacno požičia, výhodne zhodnotí vo svoj prospech. Moja skupina klientov však takéto veci nerieši. To, čo majú požičané už teraz spôsobuje stres a potrebujú sa zbaviť čo najväčšieho množstva dlhov a čo najskôr. Aby sa im to podarilo, musia si to monitorovať.

Aké sú indikátory toho, že s klientom uspeje?

Ide o jeden jednoduchý faktor – parameter, či ten klient chce, aby sme mu pomohli a bol aktívny a otvorený voči zmene. To je tá najlepšia možnosť. Klient sám deklaruje, v akej životnej situácii je a že to chce zmeniť.

A čo „finančná prestrelka“ s Petrom?

Čo si predstavuje pod pojmom finančná gramotnosť?

  • Človek vie, koľko peňazí a ako ich zarobil a vie, na čo ich minul. A vedel sa slobodne rozhodnúť o časti tých peňazí, ktoré na čo použije. Veci,, ktoré platiť musí, chce a ktoré si odkladá, investuje.

Do čoho rád investuje?

  • Rád investuje čas do ľudí a do vzťahov.

Čo pre neho znamenajú peniaze?

  • Transfér hodnoty.

Kedy je človek podľa neho bohatý?

  • Keď je spokojný, nie v zmysle, že mu stačí, nechce viac, ale keď ho nežerie vrcholná nespokojnosť.

Aká bola jeho najlepšia investícia v živote?

  • 20 eurový valec, ktorý mu pomáha pri chronickej bolesti; hodina u psychoterapeuta, ktorá mu dala veľa a treťou je fotoaparát – starý, 40-ročný.

*Ak ste našli chybu, napíšte nám na [email protected]