Denné návyky, ktoré vám ušetria peniaze #3

V sérií článkov s názvom “Denné návyky, ktoré vám ušetria peniaze” sme vám priniesli už celkovo 8 tipov na to, ako ušetriť nejaké to euro, ktoré môžete následne použiť napríklad aj na investovanie. A keďže s platformou Investícia Slovensko investujete do nehnuteľností už od 100 eur, aj tieto nápady vám môžu pomôcť naštartovať vašu finančnú nezávislosť a stať sa investorom s portfóliom so zaujímavým zhodnotením.

Pre tento článok sme pre vás vybrali ďalšie 3 denné návyky, ktoré vám pomôžu ušetriť peniaze. Poďme sa na nich pozrieť!

Ušetrite na veľkých nákupoch

Naháňanie zliav má v spoločnosti často negatívnu konotáciu, no pri niektorých položkách sa mimoriadne oplatí. Hovoríme samozrejme o drahších položkách, kde môže každé jedno zľavnené percento z ceny urobiť úsporu niekoľko desiatok až sto eur.

Pamätajte, že úspora 5% z položky, ktorá stojí 5 eur je niečo úplne iné ako úspora 5% z položky za 1000 eur. Nejakú, aj tú najmenšiu zľavu, sa oplatí zjednávať približne už od položiek za 500 eur. Obchodníci väčšinou pristúpia na pár percentnú zľavu, ktorá im zabezpečí stále slušný zisk a vám ušetrí zopár eur.

Veďte si rodinný rozpočet

Sledovanie príjmov a výdavkov domácnosti považujeme za úplne základný nástroj na manažment rodinných financií. Medzi denné návyky sme ho zaradili preto, lebo výdavky je potrebné sledovať a zapisovať na dennej báze, aby sa udržiavanie rodinného rozpočtu nestalo príliš náročnou a nepríjemnou úlohou na konci týždňa, alebo ešte horšie, na konci mesiaca.

V rámci rozpočtu by ste si mali sledovať 3 druhy transakcií, a to príjmy, výdavky a zmenu hodnoty investícií. V poslednej menovanej kategórií nezabudnite vypísať všetky investície, ktoré máte. Okrem indexových fondov, zmiešaných fondov, individuálnych akcií a komodít, prípadne kryptomien sledujte aj vývoj hodnoty vašich nehnuteľností a hodnoty dôchodkového sporenia (druhého piliéra), investičného životného poistenia a ďalších.

Porovnávajte správne ceny

Celou pointou vedenia rodinného rozpočtu je stanoviť si obnos peňazí, ktorý sme na danú kategóriu, napríklad jedlo či drogériu, ochotní utratiť. Pomáha nám tak vidieť aktuálny zostatok peňazí, ktoré ešte môžeme daný mesiac minúť na tú či onu kategóriu a držať tak naše utrácanie pod kontrolou.

Tomu určite prispejete aj nakupovaním s rozumom. Pri kúpe jednotlivých produktov v supermarkete sa vždy riaďte jednotkovou cenou za liter, kilogram, kus a podobne.

Napríklad v uličke pracích prostriedkov sa dá pomerne ťažko určiť tá najvýhodnejšia ponuka, ak sa pozeráte iba na celkovú cenu. Na cenovke však malým písmom píše aj cena za liter tekutého pracieho prostriedku, prípadne cena za 1 pranie. A práve táto cena by mala byť pre vás smerodajná pri porovnávaní produktov.

Táto rada platí pri mnohých výrobkoch, ktoré sa predávajú v rôznych množstvách, alebo veľkostiach. Dobrým príkladom je toaletný papier, alebo aj oriešky.

*Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]