Investovať teraz, alebo čakať na krach trhu?

Či už sa jedná o investovanie do cenných papierov, komodít alebo realít, základom úspechu je nakúpiť investície za menej, než ich následne predáte. Oplatí sa však časovať trh? Náš názor sa dozviete v tomto článku.

Kým akciové trhy zaznamenali vďaka celosvetovej pandémii ochorenia COVID-19 mierne zakopnutie koncom marca a počas apríla, cien na realitnom trhu sa koronakríza takpovediac ani nedotkla.

Krátka pauza na jar tohto roku, kedy sa predaj nehnuteľnosti zastavil pre absenciu možnosti obhliadok záujemcov, trhu zdá sa iba prospela.

Zmeškaný dopyt sa prejavil už krátko po pauze, v lete, kedy nedostatok nehnuteľností určených na predaj spojený s vysokým dopytom po nich vyústil do ďalšieho zvyšovania kúpnych cien rezidenčných, ale aj komerčných nehnuteľností.

Cena za čakanie

Čo znamená pre investora čakať? Divili by ste sa, ale veľmi veľa. Poďme si to rozobrať na drobné. Nie nadarmo sa hovorí, že čas sú peniaze. Vo všeobecnosti platí, že ak máte našetrenú železnú rezervu vo výške 3-mesačných životných výdavkov, a zároveň máte splatené všetky úvery okrem tých s nižšou úrokovú sadzbou než 4-5%, najvhodnejší čas na investovanie je práve teraz.

Nie je absolútne žiadny dôvod na to, aby investor zdržiaval svoje voľné finančné prostriedky určené na investovanie na bežnom, alebo sporiacom účte. Peniaze totiž časom strácajú svoju hodnotu, ročne o výšku inflácie, približne o 2 %.

Samozrejme vyzývame vás, aby ste si pred každým vstupom do investície urobili vlastný prieskum trhu a posúdili výhodnosť a najmä rizikovosť danej investície. Pre investora je totiž absolútne nevyhnutné nepodliehať panike a konať za každých okolností racionálne a nie pod vplyvom emócií.

Investovanie do realitného crowdfundingu

Zaujímavou investičnou príležitosťou je bezpochyby aj realitný crowdfunding, ktorý sa teší čoraz väčšej popularite zo strany slovenských investorov. Jeho fungovanie je v princípe veľmi jednoduché. Jednotliví investori sa skladajú na jeden veľký zabezpečený účelový úver poskytovaný platformou Investícia Slovensko developerovi, ktorý si vybral financovanie svojho projektu prostredníctvom realitného crowdfundingu.

Investori sa môžu tešiť nadštandardným ziskom zo svojich investícií a taktiež aj možnosti investovať už od jednorazovej investície vo výške 100 eur. Budovanie investičného portfólia je tak možné aj postupne, čo vyhovuje určite najmä menším investorom, ktorí sa snažia naštartovať, alebo podporiť budovanie pasívneho príjmu.

Viac informácií sa dozviete na našej zákazníckej podpore na emailovej adrese [email protected], alebo prostredníctvom telefónneho čísla +421 910 548 844.