Podcast ROZHOVOR 🎙️ – Daniel Fekete

Daniel Fekete je Country Manager pre Financer.com Slovensko. Je milovníkom dobrého jedla, cestovateľ a knihomoľ so záľubou vzdelávania sa v oblasti finančnej gramotnosti a financií. Spoluzakladateľ vzdelávacieho programu School of Modern Policy.

Aká je jeho profesia?

Pochádza z dedinky neďaleko Trebišova. Študoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu. Venuje sa aj digitálnemu marketingu, copywritingu. Na stránke Financer.com tvorí texty. Je autorom blogov.

Čo je Financer.com?

Ide o porovnávač finančných produktov. Najväčšou konkurenciou je Finančná hitparáda, TotalMoney.sk a pod. Snažia sa zákazníkom ponúknuť čo najväčšie portfólio produktov. Návštevník príde na web, nič mu neponúkajú. Aktualizuje a zbiera dáta o návštevníkoch a pomáha im, aby sa dokázali lepšie rozhodnúť pri každom svojom rozhodnutí. Projekt začal vo Švédsku, dnes je dostupný vo viac ako 26 krajinách.

Ako sa dostal k téme finančnej gramotnosti?

Ide o neoddeliteľnú súčasť finančného sveta. Finančná gramotnosť je základným kameňom k pochopeniu toho, čo máme na účte. Hľadal priestor, kde by sa mohol web posunúť. Vytvoril blog a začal písať. Doviedla ho k tomu vlastná skúsenosť aj prístup doma, kedy si mama zapisovala všetky výdavky aj príjmy. Podľa neho sú osobné financie sú otázkou plánovania. Vyhnúť sa nákupom z pasie, ak si dokážete povedať, čo je nutné uhradiť a následne niečo odložiť, toto je cesta. Uvedomenie si toho, kam dávam peniaze a či som alebo nie som s tým spokojný.

Akým témam sa najradšej venuje na svojom blogu?

Ku každej téme pristupuje tak, aby to ľudia na druhej strane pochopili. Snaží sa to písať „po lopate“, aby tomu porozumel aj 18-ročný mladík aj 45-ročná žena vo fabrike. Najradšej píše o osobných financiách – kam si to odkladať, prečo si odkladať, aká by mala byť finančná rezerva a pod.

Ako vznikol neformálny vzdelávací program School of Modern Policy?

Vzniklo to ako iniciatíva študentov. Vytvorili súbor tém, ktoré by radi pokrývali – komunikácia, verejná správa, legislatíva, kritické myslenie, lobbing, politický marketing a média. Na každú tému pripravili zoznam lektorov, lídrov vo svojej profesii, ktorí prišli priamo do Banskej Bystrice, vytvorili networking a ukazovali príklady z praxe.

Kam investuje a čo si myslí o trende s nehnuteľnosťami? Otočia sa ceny?

Z hľadiska histórie sa trh s realitami vyvíja. Ide o krivky, o vývoj cien. Od roku 2009 ceny nehnuteľností stúpajú. Dlhodobo investuje do podielových fondov, natrafil na investičnú platformu EstateGuru a sporí peniaze, aby kúpil investičný byt.

Akú úlohu zohráva vzdelávanie v jeho živote?

Rád sa vzdeláva, rád číta – prózy, poéziu, náučnú literatúru. Rád veľa vie, je prirodzene zvedavý. Nemá recept na všetko, ale snaží sa získať vedomosti z „každého rožka troška“.

Akú investíciu považuje za najhoršiu a ktorú za najlepšiu?

V dvadsiatich rokoch založili s kamarátmi regionálny spravodajský portál v meste Trebišov. Písali spravodajské ceny, fotoreportáže, rozhovory a získali si čitateľskú základňu. Chceli rozšíriť portfólio reklamy. Kúpili bilbordy. Nedarilo sa im ich obsadiť. Nakoniec ich predali s 80% stratou. Za najlepšiu investíciu považuje čokoľvek, čo sa týka vzdelania.

*Ak ste našli chybu, napíšte nám na [email protected]