Podcast ROZHOVOR 🎙️ – Lýdia Sovová

Lýdia Sovová sa profesionálne venuje predaju investičného zlata. Zákazníkom svojej spoločnosti Royal Golden Group ponúka jednorazové nákupy, ale aj sporiace programy v zlate. Zameriava sa aj na zvyšovanie finančnej gramotnosti a informovanosti v oblasti podnikania, ekonomiky a networkingu.

Aký je jej profesný príbeh?

V roku 1992 si otvorila obchod s textilom, ale už o 4 roky neskôr šla na finančný trh. Zaujímali ju možnosti, ako si tvoriť finančnú rezervu. Od roku 2010 začala obchodovať so zlatom. Pracovala pre popredné rakúske banky, kde sa naučila, ako funguje zlato, prečo by ho mali mať ľudia v portfóliu a v roku 2016 otvorili firmu Royal Golden Group. Učila sa, čo je stavebné sporenie, úrazové životné poistenie a vzdelávala sa vo finančnej oblasti.

Kedy je zlato investícia a kedy je uchovávač hodnôt?

Investícia znamená že mám voľné finančné prostriedky a chcem ich niekde vložiť za účelom zhodnotenia. Zlato sú peniaze s trvalou kúpnou silou už minimálne 2500 rokov. Teda, zlato je podľa nej vždy investíciou. Zlato má byť súčasťou portfólia vo výške cca 10 – 15 %, teda mesačne si odkladať so svojho príjmu.

Peniaze do roku 1971 fungovali na zlatom štandarde. Aký je jej pohľad na túto tému?

Papierové peniaze dnes už nie sú ničím kryté. Mesačne sa v EÚ tlačí min. 80 mil. EUR. Euro bude na hodnote klesať.

Ako sa k vám ľudia dostanú?

Jednoducho. Cez sociálne siete. Ak vy vlastníte zlatý účet, posuniete to ďalej. Môžeme sa registrovať na RČ, na živnosť, na sročku.

Aká je podľa nej výhoda zlata oproti iným drahým kovom?

Zlato je na 1. mieste v komoditách. Keď je na prvom mieste, na čo sa mám zaujímať o striebro? Ak nemám dostatok zlata, ostatné ma nezaujíma. Ľudia hľadajú v zlate istotu.

Aké sú spoločenské indikátory pre nákup zlata?

Cenu zlata neriešim. Kupujem vždy. Ak mám voľné peniaze, investujem do zlata. Zlato sa nedá vytlačiť, nemôže byť zničené, nepotrebuje kŕmenie, opateru. Je unikátne. Z 24 karátového zlata neplatíme dane, exekútor na neho nesiahne. Ako peniaze je zlato likvidné, prenosné, deliteľné súkromné, Zlato premeníte na hocijakú papierovú menu.

Čo by odkázala ľuďom o finančnej gramotnosti?

Človeku umožňuje rozumieť, čo s peniazmi, na ktoré pracujeme 40 rokov. Čo je to istota? Za život máme len dve istoty. Vždy budeme platiť dane a istú máme smrť. Tá má ale dve ALE – budem žiť krátko alebo dlho? Ak krátko, potrebujem zabezpečiť rodinu, ak dlho, tak samých seba. Potrebujeme na to peniaze.

Aké knihy odporúča?

Prvou knihou je jednoznačne Zlatý poklad od Markéty Šichtářovej – sú to rozprávky o peniazoch, ktoré rodičia nemohli poznať. Ďalšou knihou je Najbohatší muž z Babylonu, treťou je Líder bez titulu. Kniha Úspech si ty ukáže, ako komunikovať s ľuďmi, aby sme na nich hľadali to pekné a to dobré. Poslednou je Svodoba jménem zlato – ktorá hovorí o dolári, ktorý je zadĺžený od roku 2008. Zlato nikdy neklesne na nulu. Kto bude mať čo i len uncu zlata, naštartuje ekonomiku svojej rodiny.

*Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]