Som v investovaní začiatočník. Aké mám možnosti?

Mnoho ľudí si ešte dodnes myslí, že investovanie je vyhradne iba pre bohatých. Kým pred 10 rokmi to ešte do istej miery bola pravda, bariéry vstupu na trh investícií sú už dnes preč a investičné príležitosti sú tak otvorené pre všetkých. Dnes sa spoločne pozrieme na investície, ktoré sú vhodné pre investorov – začiatočníkov.

Investovanie je skvelý spôsob, ako rozširovať svoje bohatstvo a zvyšovať takzvaný NET WORTH, teda čistú hodnotu majetku. Dobrou správou je, že momentálne je k dispozícií množstvo investícií vhodných pre začiatočníkov, z ktorých si skutočne stačí iba vybrať.

Medzi najobľúbenejšie investície začiatočníkov patria starobné dôchodkové sporenie (druhý pilier), rôzne investičné aplikácie ako napríklad eToro alebo Lynx, ďalej investovanie do zmiešaných a indexových fondov pomocou vášho bankára a taktiež aj investície do ETF fondov obchodovaných na burze (z ang. Exchange-traded funds).

A práve tie posledné spomínané sú pre nás z pohľadu investora – nováčika najzaujímavejšie.

Čo je to ETF?

ETF je fond, ktorý kopíruje určité podkladové aktívum, väčšinou indexový fond, čím kopíruje aj jeho cenový vývoj. Prečo si nekúpiť rovno indexový fond, pýtate sa? A táto otázka je samozrejme na mieste.

Na rozdiel od indexového fondu, ETF fond je pasívne riadený fond, čím vyžaduje nižšie ročné poplatky za jeho držanie v portfóliu. Taktiež sa pri ňom vytráca bariéra vstupu, nakoľko je obchodovateľný už od malých čiastok. Na kúpu indexového fondu si musíte pripraviť minimálne zopár tisíc eur ako jednorazovú vstupnú investíciu.

V neposlednom rade je výhodou ETF fondov ich výrazne nízke riziko s vidinou niekoľko percentného zhodnotenia každý rok, na úrovni okolo 7 %. Nakoniec, ako sám najväčší investor sveta, Warren Buffett, povedal: „Pravidelným investovaním do indexového fondu môže investor, ktorý nič nevie, prekonať väčšinu investičných profesionálov.“

Základným ETF fondom je fond, ktorý sleduje najvýznamnejší index S&P 500, s názvom SPDR S&P 500 ETF, ticker SPY, založený v roku 1993.

Prečo investovať do ETF

Obchodovanie ETF fondov so sebou prináša množstvo výhod. Okrem tých, ktoré sme v článku už spomenuli (nižšie poplatky za správu, nízka počiatočná investícia) sú to aj:

  • Diverzifikácia portfólia

Diverzifikácia portfólia je pre každého investora mimoriadne dôležitá, nakoľko výrazne znižuje investičné riziko. Práve preto sú aj ETF fondy pre investorov veľkým lákadlom. Investor totiž môže nákupom ETF fondu nakúpiť namiesto jednotlivých akcií celý kôš akcií, čo v praxi znamená, že prípadné straty niektorých akcií hravo vykryjú a predčia zisky ostatných.

  • Vysoká kvalita

Vzhľadom na to, že ETF fond prakticky kopíruje najúspešnejšie indexové fondy sveta, sa môžete spoľahnúť, že kvalita jednotlivých akcií v ETF fonde je tá najvyššia možná. Tak napríklad v už spomínanom ETF fonde SPDR S&P 500 ETF (SPY) nájdete akcie 500 najväčších americkým spoločností, medzi nimi aj značky, ktoré určite dobre poznáte, ako Apple, Microsoft, Amazon, Tesla, či Facebook.

  • Vysoká likvidita

V neposlednom rade je veľkou výhodou investovania do ETF fondov ich likvidita v prípade, ak by ste sa potrebovali rýchlo dostať k svojmu investovanému kapitálu. Keďže cena ETF fondu sa neustále počas obchodného dňa mení, vy ako investor môžete nakupovať aj predávať ETF fondy hocikedy v priebehu obchodných hodín daného ETF fondu.

Tak a to by bolo pre dnešný článok všetko. Zaujímali by vás podrobnejšie aj iné typy investícií vhodných pre začiatočníkov? Dajte nám vedieť a sledujte nás aj naďalej pre vzdelávacie články zo sveta investícií.

*Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]