Večerník investora 🌙 V. časť

Na začiatku zimného semestra vo štvrtáku sa mi naskytla príležitosť. Chytil som ju za pačesy a odletel som aj so spolužiakom za „Veľkú mláku“.

Udialo sa to všetko veľmi rýchlo. Malo to naozaj rýchly spád. Na seminár z ekonomiky prišiel prednášať dobrý známy nášho profáka, Gordon. Pozval ho náš vyučujúci, aby nám mladým prišiel povedať niečo o tom, ako v skutočnosti pracujú peniaze. 💰

Gordon bol majiteľom a väčšinovým vlastníkom jednej nadnárodnej spoločnosti so sídlom v New Yorku. Venoval sa investíciám – od dlhopisov, zmeniek, akcií, až po realitné projekty a zlato.

Na prednáške sa nám snažil odovzdať svoje dlhoročné skúsenosti a chcel, aby sme sa vyvarovali jeho nie práve pozitívnym a úžasným začiatkom v podnikaní.

Okamžite ma zaujal. Len čo som ho zbadal v miestnosti, sálalo z neho niečo zaujímavé. Cítil som pokoj, vyrovnanosť, istotu. Pritom nepôsobil nejako extra zbohatlícky, ani oblečenie tomu nenasvedčovalo, že by mal byť úspešný biznisman. 💼

Zaujal ma prístupom k nám, pokorou, skromnosťou a svojimi múdrosťami, ktoré vychádzali z jeho úst s takou neuveriteľnou ľahkosťou. Podával nám ich veľmi laicky – jednoducho a zrozumiteľne.

Všetci sme si mysleli, že to bude namakaný týpek, ktorý zapne PC, prepojí sa cez data projektor a na plátno nám premietne svoju dokonalú tridsať slajdovú prezentáciu o hodnote peňazí a celý čas sa bude držať textu, ktorý si pripravil.

Mýlili sme sa. Všetci, do jedného! Je pravda, že prezentáciu mal, ak sa to tak dá vôbec nazvať. Premietol nám z kompu niečo na plátno, ale bol to jeden obrázok s čiernym podkladom a bielym písmom, kde stáli na jednom jedinom snímku tieto  tri vety:

„ Peniaze nám umožňujú tešiť sa z toho, čo naša Zem poskytuje.“

„ Peniaze sa riadia tými istými zákonmi ako tomu bolo pred 6.000 rokmi.“

„Peňazí je dostatok. Na ich získanie je však nevyhnutné poznať jednoduché zákony.“

Každé jedno slovo na mňa pôsobilo magicky. Nikdy som nad peniazmi nerozmýšľal viac ako nad tým, že sú to peniaze. Že ak ich mám, môžem si za nich čokoľvek dovoliť. Že ak nie sú, alebo chýbajú, tak spôsobujú veľmi nepríjemný pocit.

🤔 Nie všetci na prednáške však oplývali podobnou eufóriou ako ja a môj spolužiak Igor. Dnes však viem, že pre ľudí, pre tých mladých zvlášť nie je jednoduché slepo dôverovať niečomu, čo nevyskúšajú na vlastnej koži a žiť podľa nejakých troch viet, ktorým ani oni sami neveria.

Lebo vesmír nefunguje na princípe UKÁŽEM TI a TY UVERÍŠ, ale UVER! A JA TI UKÁŽEM. 🙏

Z prednášky som odišiel veľmi namotivovaný. Vždy som mal na ľudí Gordonovho typu slabosť. Často som totiž pri svojich komiksových zákazkách sníval so zatvorenými očami, že musím vytvoriť toľko objednávok, aby som si raz mohol kúpiť luxusné auto 🚗 či drahý dom 🏠.

Ako mladík som v tej dobe naozaj túžil po tom materiálnom bohatstve viac, ako po čomkoľvek inom. Vedel som, že ak budem dostatočne pracovať, budem odmenený. Že čím viac hodín strávim v práci, tým viac peňazí som schopný zarobiť.

Vekom a skúsenosťami sa mi však podarilo prísť k uvedomeniu, k osvojeniu princípov peňazí, ale i k transformácii mojich hodnôt a priorít.

Týždeň po prednáške s Gordonom prišiel profák na hodinu ekonomiky s tou najlepšou správou, akú som si mohol želať v stave, kedy som veľmi túžil po zmene. Gordon navrhol, aby piati študenti z ročníka absolvovali polročnú platenú stáž u neho vo firme v New Yorku a ročník dokončili na prestížnej ekonomickej fakulte v Amerike. 🇺🇸

Okamžite sme sa so spolužiakom prihlásili a oboch nás o tri dni vybrali.

Zabalil som si veci v Prahe, rozlúčil sa s rodičmi a na pol roka som odišiel do mesta, ktoré nikdy nespí.