XI. časť Večerník investora 🌙 – Kráľ zvierat, ako dôkaz dokonalej trpezlivosti.

Ležal som na posteli v apartmánovom byte a pozeral do stropu. Stále mi hlavou išli myšlienky, ktoré vyslovil Gordon. Premýšľal som nad tým všetkým naozaj dlho. Nemohol som zaspať 🥱.

Dve hodiny po polnoci som vyskočil z postele🛏️, sadol si za písací stôl, zasvietil lampu, aby som nezobudil Igora v druhej izbe, vytiahol zo zásuvky farebné lepiace papieriky a začal som písať čiernym perom:

  1. Trpezlivosť pretvára talent na úspech
  2. Trpezlivosť mení vzťahy
  3. Trpezlivosť mi pomáha byť empatickým
  4. Trpezlivosť ma činí zdravším
  5. Trpezlivosť mi pomáha získať pozitívny postoj

Ako som dopísal týchto 5 bodov na päť rôznych papierikov, každý z nich som si nalepil na stenu. Rozhodol som sa, že idem popracovať na svojej trpezlivosti. Že si budem na vedomej úrovni uvedomovať svoju netrpezlivosť a robiť všetko pre to, aby som sa naučil byť trpezlivým  vždy a za každých okolností.

Zaspal som.

Ráno som vstal nabudený do nového dňa🌞. Ako každé ráno, poďakoval som za nový deň,  s ktorým súviseli nové možnosti a príležitosti, nový pohľad, nový postoj, nové rozhodnutia a nové zážitky.

Nachystali sme sa do práce. Čakal nás náročný deň, ale ja som sa už nevedel dočkať popoludnia. Opäť sme sa mali s Gordonom stretnúť v jeho pracovni.

Deň ubehol rýchlo. Zistil som, že keď mám motiváciu, som efektívnejší a aktívnejší. Celú pracovnú dobu som myslel len na to, čo sa dnes dozviem. Mal som na Gordona veľa otázok, tak som si niečo aj zapísal, aby som na to nezabudol.

O piatej som už sedel v kresle pred Gordonovou pracovňou Netrpezlivo som klepal pravou nohou a čakal, kedy sa otvoria dvere🚪. V tom som si to uvedomil. „Si zase netrpezlivý. Všetko má predsa svoj čas. Gordon môže mať dôležité rokovanie a ty sa tu tváriš, akoby si bol jeho prioritou. Nezabúdaj, že to ty si ten, ktorý od neho niečo chce. A nie naopak.“

Boj s vlastnou hlavou je niekedy nanič. Ja som však vnútornými monológmi „trpel“ pomerne často. Vždy som si všetko analyzoval a filozofoval. Pomáhalo mi to v mnohých smeroch, aby som sa zamyslel, pozastavil, ak je to potrebné a našiel tak iné možnosti a iný pohľad na vec.

Ani som si neuvedomil to, že už pred dverami sedím pol hodiny. Asistentka sa na mňa usmievala spoza počítača a ja som si myšlienkami blúdil po mojom zozname otázok, ktoré sa chcem Gordona opýtať. Vynímala sa mi však jedna.

Bolo pol šiestej. Otvorili sa dvere a Gordon sa v kresle natiahol a pozval ma dnu. Ponúkol mi kávu. Neodmietol som. Posadil si ma do kresla🛋️ oproti sebe a povedal:

„Daj mi minútku. Idem na toaletu a potom ti niečo pustím.“

Videl som, že má pripravený počítač 💻 a zapnutý data projektor. Keď sa vrátil z toalety, zapol mi krátke video z Afriky. Vo videu boli tri levice, ktoré sa pripravovali na korisť. Antilopy stáli obďaleč a pásli sa. Levice sa postupne a pomaly približovali cez krovie a čakali na moment prekvapenia, kedy opustia krovie a strhne sa boj o holý život. Chytiť antilopu a konečne sa nažrať sa im podarilo v poslednej minúte dokumentu.

Dokument mal 15 minút. Sledovali sme ho spoločne. Keď skončil, Gordon sa ma opýtal:

„Čo si myslíš, prečo som ti pustil práve toto video?“

Hádal som. „Lebo si mi chcel ukázať ich trpezlivosť?“

„Presne“, namieril na mňa Gordon svoj ukazovák, „kvôli ich trpezlivosti. Vieš, že levy 🦁 využívajú pri love svoju silu, mršnosť, vytrvalosť a hlavne trpezlivosť? Niekedy uháňajú korisť aj pol hodinu, len aby dosiahli to, že sa konečne nažerú. Sú to obrovské tvory, vážia aj 250 kilogramov a predsa dokážu dvanásť metrov dlhými skokmi loviť s gráciou, s premysleným plánom a hlavne vytrvalo.“

Zase na mňa išiel rafinovane. Koho iného mi mal ukázať ako dôkaz dokonalej vytrvalosti a trpezlivosti, ak nie kráľa zvierat?

„Okej, chápem. Toto bolo mega, Gordon. Ja mám ale otázku: Ako sa mám trénovať v trpezlivosti tak, aby sa mi stala prirodzená?“

Gordon sa na mňa zahľadel, v očiach mu zaihrali veselé iskry a usmial sa.

„Veľmi správne. Pýtaš sa. To je ale dobrá otázka – ako sa trénovať v trpezlivosti? Poviem ti to takto. My, ľudia sme zvláštne tvory. Všetci chceme všetko hneď, bez čakania. Očakávame, že balíčky 📦 nám doručia ešte v ten deň, čo sme si ich objednali, očakávame, že keď vyjdeme z posilňovne, tak budeme mať o tri kilá menej a o 20 % viac svalovej hmoty 💪. Nie sme my smiešni? Knihu nemusíme čítať, lebo to trvá dlho, stačí, aby sme si našli jej zhrnutie. Jedlo si kupujeme v polotovaroch, aby sme nestáli pri sporáku pol hodiny. Možno je čas spomaliť a naučiť sa byť viac trpezlivými.“

Zase mal pravdu. Neviem, kto učil jeho týmto veciam, ale bol tak praktický, že som sa tomu naozaj čudoval. Dokázal všetko podať🗣️ tak jednoducho, aby to pochopil naozaj každý a ihneď.

„Dám ti iný príklad. Už si niekedy oberal jablká 🍎?“ Pokýval som hlavou na znak súhlasu. „Predstav si to. Vidíš ovocie. Oberieš si jablko zo stromu. Vyberieš si, ktoré chceš odtrhnúť a zješ ho. Nikdy nevidíš semienko, z ktorého strom vyrástol na jabloň plnú sladkých plodov. Vidíš iba výsledok.“

„Ak teda zasadíš semienko jablka dnes, nemôžeš čakať, že zajtra budeš jesť čerstvé ovocie zo stromu. Pokiaľ teda chceš dosiahnuť hodnotné výsledky, musíš byť trpezlivý. Musíš byť pripravený na dlhú cestu plnú výmoľov, prekážok, obchádzok a slepých uličiek.“  

Z Gordonových príkladov som pochopil, že trpezlivosť nie je len vlastnosť. Je to cnosť. Lebo človek, ktorý je trpezlivý, vidí výzvu od začiatku až do konca svojej cesty a to aj navzdory prekážkam, ktoré ho na ceste čakajú.

„Dnes už musíme končiť. Avšak na tvoju otázku, ako trénovať svoju trpezlivosť ti odpoviem nabudúce. Čakajú ma doma. Beriem deti do kina. Lebo čas strávený s rodinou a ľuďmi, ktorých miluješ je ten najkrajšie strávený čas.“