XII. časť 🌙 Večerník investora – Ako trénovať svoju trpezlivosť.

Bol víkend a ja som premýšľal 🥱, ako ho strávim. S Gordonom sme si ďalšie stretko dohodli až na pondelok poobede, takže som mal dva dni na to, aby som si v hlave uložil všetky informácie, ktoré mi naposledy zdelil.

S Igorom sme sa rozhodli, že ideme na výlet. Chceli sme víkend stráviť aktívne a zároveň nás pochytila túžba zažiť niečo zaujímavé. Asi hodinu sme strávili pri kompe a na nete vyberali miesto, kde strávime sobotu.

Bol už koniec októbra, ale dnešok bol výnimočné príjemný. Za oknom to vyzeralo krásne. Predierajúce sa slnečné lúče🌞, na oblohe sa striedajúce biele mraky a jemne pofukujúci vietor. Základ krásneho dňa ako stvoreného pre výlet.

Aplikácia Google Earth nám umožnila pozrieť si vybrané miesto zblízka. Zbalili sme si pár nevyhnutných vecí, akými boli jedlo, pitie, niečo sladké na zahryznutie, ovocie, pršiplášte, keby nás zasiahol dážď a samozrejme, teplejšie oblečenie. Vybrali sme sa teda na Fire Island.

Autom sme išli z Manhattanu asi hodinu. Kto by to povedal, že pár kilometrov od New Yorku sa rozkladá tak krásny ostrov🏝️? Ľudoprázdne pláže, lesy a čisté more. Takto nás ostrov privítal. Hotová oáza pokoja, dokonalý výhľad. Vybrali sme si most, ktorý viedol do východnej časti ostrova. Neďaleko Moses Parku sa týčil maják s názvom Fire Island Light.

Ostrov sme navštívili za účelom vypnutia a úniku z energického New Yorku. Túžili sme po pokoji, pohode a tých neskutočne krásnych výhľadoch. Naša prechádzka bola dlhá asi 5,5 km aj s výstupom na maják, ktorý bol cieľom našej cesty.

Z výletu sme sa vrátili spokojní a šťastní, že sme zažili niečo tak krásne len pár kilometrov od New Yorku.

Nedeľa zbehla ani neviem ako. Ráno som si bol zabehať v parku, trošku som si zacvičil, aby som ostal v kondícii. Rýchle raňajky, káva a pár zápasov s Igorom na playstation. Dosť oddychový a pohodový deň prešiel a večer, keď som si líhal do postele 🛏️ mi myšlienky zablúdili k mojim piatim farebným papierikom na stene. „Len buď trpezlivý! Všetko bude tak, ako byť má. Chce to len čas.“ Zaspal som.

Pondelkové ráno bolo také typické. Proste pondelkové. Keď vo vás ešte doznievajú zážitky z víkendu, nechce sa vám vstať z postele a viete, že je pred vami ďalší pracovný týždeň. Čakala nás porada s vedením a vyhodnotenie📝marketingovej kampane, na ktorej sme s Marcom pracovali už mesiac.

Poobede som opäť sedel v kresle 🛋️ pred Gordonovou pracovňou. Dnes som bol trpezlivejší. Ale nedočkavý na to, čo mi zase povie, kam ma posunie a ako spoločne rozlúštime kľúč k tomu, ako trénovať svoju trpezlivosť  a byť v tom naozaj dobrý.

„Vitaj“, privítal ma ako inak, s úsmevom. „Aký bol víkend? Videl som fotky na Instagrame. Fire Island sa vám dúfam páčil.“

Mohol som len súhlasiť. Porozprávali sme si zážitky z víkendu, on sa mi zveril so svojím trávením voľného času a odporučil👌mi ďalšie dve miesta, ktoré by som určite mal navštíviť.  

⁉️„Konečne sa dostávame k tomu, ako trénovať svoju trpezlivosť, však? Už si určite nedočkavý.“

Pokýval som hlavou. Tešil som sa na to, aké tipy pre mňa Gordon má.

Gordon sa usmial a podal mi prvú malú kartičku, na ktorej stálo „NAUČ SA POROZUMIEŤ 🥱 SVOJÍM AKTIVÁTOROM A PÔSOBIŤ PROTI NIM“.

„Netrpezlivosť je niečo, čo sa spúšťa. Tento spúšťač je pre každého iný, ale má rovnaký účel. Ak sa chceš stať viac trpezlivým, musíš skúsiť porozumieť tomu, čo je tvojím spúšťačom. O čom to je, o čom premýšľaš alebo sa cítiš tesne pred tým, než to stratíš? Možno, že spúšťač je to, keď na teba niekto kričí, alebo ak ťa niekto volá určitým menom, môže to byť nejaká situácia, ktorá v tebe vyvolá netrpezlivosť. Môže to byť naozaj čokoľvek. Prvým krokom v boji proti nemu je porozumieť mu a pokúsiť sa odhaliť hlboko zakorenenú neistotu, ktorá spôsobuje, že tento spúšťač u teba vôbec existuje. Akonáhle pochopíš, aké sú tvoje spúšťače, môžeš začať pracovať na ich marení tým, že urobíš upokojujúce cvičenie alebo techniky, kedykoľvek máš pocit, že sa spúšťač znova ozýva. Nauč sa byť vedomý svojich myšlienok.“

Na druhej kartičke svietilo „PRIJMI 👌 VECI TAKÉ, AKÉ SÚ“.

„Netrpezlivosť sa spravidla prejavuje, keď sa cítiš skleslo, keď cítiš že nemáš veci pod kontrolou alebo možno máš pocit, že máš zviazané ruky. Chceš, aby sa niečo stalo hneď teraz, ale nemôžeš urobiť nič pre to, aby sa veci urýchlili. Dôležité je prijať s dôverou situáciu takú, aká je. Nebojovať proti tomu. Trpezlivosť a dôvera idú ruka v ruke. Ako príklad ti uvediem rafting🛶 na rozbúrenej rieke. Ak sa pokúsiš veslovať proti prúdu, budeš vyvíjať veľa energie, extrémne sa unavíš a proti sile vĺn sa ďaleko nedostaneš. Ak sa však necháš unášať prúdom, nielen že vyvinieš menej energie, ale dostaneš sa oveľa ďalej.“

Keď mi podal tretiu kartičku, bolo na nej napísané „ZMEŇ SVOJ POSTOJ A NASAĎ SI „RUŽOVÉ“ OKULIARE👓.

„Trpezlivosť je o perspektíve a uhle pohľadu, akým sa dívaš na danú situáciu. Uvedom si, že ak sa čokoľvek stane o pár sekúnd alebo minúť neskôr, nič sa nestane. Úloha bude stále hotová a všetko bude fungovať ďalej ako má. Načo to ponáhľanie? Ak ti ujde autobus, nezameriavaj sa na negatíva, ale zdôrazni si to pozitívne. Ako napríklad, že pohyb ti urobí dobre, že o 5 minút príde ďalší spoj, že si vlastne vďačný, lebo si môžeš užiť čerstvý vzduch. Skús sa teda n všetko, čo robíš, pozerať pozitívne a s nadhľadom. Zistíš, že si nielen znížiš napätie a sklony k netrpezlivosti, ale staneš sa šťastnejšou osobou.“

Posledná kartička obsahovala posolstvo pravidelného uvoľňovania napätia a stresu nahromadeného počas dní a týždňov. Netrpezlivosť a totiž prejavuje vtedy, keď je telo vysilené, unavené, keď potláča stres, úzkosť a napätie. Tu mi Gordon hovoril o spôsoboch, ako sa uvoľniť. Spomenul cvičenie🚴🏿‍, meditáciu, dychové cvičenia, jógu. Zase som s ním mohol len súhlasiť.

Keď sme končili, potľapkal ma po pleci a povedal: „Trpezlivosť je cnosť. Na to nezabúdaj. V celej histórii ľudstva bola takáto osoba vždy uctievaná a vnímaná ako veľmi úspešná. „

A ako povedal Benjamin Franklin – TEN, KTO MÔŽE MAŤ TRPEZLIVOSŤ, MÔŽE MAŤ VŠETKO, ČO CHCE!