Vplyv koronavírusu na realitný trh

Koronavírus, nový typ vírusu, ktorý spôsobil pandémiu svetových rozmerov, akú ľudstvo v moderných dejinách ešte nezažilo, zasiahol do života každého z nás. Niektorí prišli o prácu, iní si uvedomili, že nemajú dostatočné úspory, no a tí ďalší, ktorí boli akurát v procese kúpy nehnuteľnosti, alebo rozmýšľali nad investovaním do nehnuteľností zrazu zamrzli. Je to s tým koronavírusom vzhľadom na realitné investovanie až také zlé? Poďme sa pozrieť na fakty.

Úvodných 6 týždňov od vyhlásenia mimoriadneho stavu vládou SR, 12. marca 2020, bolo  pre realitný trh najhorších. Nikto netušil, do čoho až môže prerásť aktuálna situácia v súvislosti so šírením koronavírusu, a tak sa mnohí kupujúci, ale aj predávajúci stali viac konzervatívnymi a nastolili vyčkávaciu taktiku.

Avšak čas ukázal, že ani koronakríza s cenami nehnuteľností nepohla, a tak akonáhle prišlo k uvoľneniu opatrení, proces kúpy a predaja nehnuteľností sa rozbehol opäť nanovo.

Cenový vývoj nehnuteľností počas koronakrízy

Kríza nekríza, pravdou je, že ľudia potrebujú niekde bývať. Realitní makléri si iba potrebovali nájsť cestu, ako uspokojiť dopyt po nehnuteľnostiach tak, aby sa zachoval v čo najväčšej možnej miere sociálny odstup.

Celý predajný proces sa tak postupne presunul do online prostredia, kde si už u mnohých nehnuteľností vieme pozrieť priestory prostredníctvom virtuálnej 3D obhliadky. Niektoré ponuky sú zas doplnené o rozsiahle videá. Kupujúci tak dokáže získať komplexný obraz o vzhľade a stave nehnuteľnosti, ktorú zvažuje kúpiť.

Napriek negatívnemu vplyvu koronakrízy na hospodárstvo ako celok však nevidíme pokles cien nehnuteľností, ktoré ostávajú nezmenené oproti obdobiu spred marca 2020.

Trh dokonca ovplyvňujú faktory, ktoré by mohli zapríčiniť vývoj cien skôr smerom nahor, a umožnili tak cenám nehnuteľností naďalej dynamicky rásť. Jedným z týchto faktorov je aj prílev nových peňazí do ekonomiky, ktoré emituje Európska centrálna banka v snahe zmierniť negatívne dôsledky koronakrízy.

Ďalším faktorom sú aj stále nízke úrokové sadzby hypoték, čo motivuje mnohých ľudí ku kúpe nehnuteľnosti. Dostatok peňazí v ekonomike navyše dovolí bankám poskytovať väčší objem hypotekárnych úverov za výhodnejších podmienok.

Hypotéky ostávajú na historických minimách

Momentálna situácia praje podľa expertov najmä kupujúcim, ktorí by chceli financovať kúpu svojej novej nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru. Dôvodom je zmena hodnoty úveru, ktorý bude mať vďaka očakávanej inflácii po kríze reálne nižšiu cenu, čo je pre poberateľov hypotekárnych úverov výborná štartovacia pozícia.

Preto ak rozmýšľate nad investovaním do novej nehnuteľnosti, nemáte nad čím váhať.

Naopak, mali by ste premeniť momentálnu situáciu vo váš prospech a využiť túto príležitosť, pri ktorej nielen zhodnotíte váš majetok a peniaze, ale sa takisto aj vyhnete nárastu cien nehnuteľností, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou príde hneď po odznení krízy. 

Prečo je táto kríza iná?

Základným rozdielom medzi dnešnou koronakrízou a krízou z roku 2008 je podľa odborníkov ponuka nehnuteľností, ktorá je dnes rekordne nízka, kým v spomínanom roku 2008 tomu bolo presne naopak a na trhu sa nachádzalo množstvo nehnuteľností na kúpu.

Druhým rozdielom je kúpna sila obyvateľstva, ktorá sa počíta ako pomer medzi priemernou mzdou a cenou nehnuteľností. Tá je dnes zásadne vyššia, než tomu bolo počas krízy v roku 2008.

V prípade predpokladaného pozastavenia výstavby nových bytových jednotiek ale i komerčných priestorov vznikne na trhu s nehnuteľnosťami ešte väčší nedostatok nehnuteľností, ktorý by mal potlačiť ceny ešte viac smerom nahor.

Veríme, že sme vám poskytli v dnešnom článku niekoľko zaujímavých faktov, ktoré súvisia s realitným investovaním. A nezabúdajte, platforma Investícia Slovensko ponúka aj naďalej investičnú príležitosť v oblasti realitného crowdfundingu už od jednorazovej investície v hodnote 100 eur. Pre viac informácii navštívte stránku www.investiciaslovensko.sk, kde nájdete všetky aktuálne investičné príležitosti.