XXIV.časť 🌙Večerník investora – Chudoba je večná

Keď som odchádzal z prednášky, pri dverách stála mladá žena, ktorá mala na stole vystavené tri knihy 📚 na predaj. Jedna z nich ma zaujala hneď na prvý pohľad.

Autorom bol R.T. KIYOSAKI a kniha niesla názov „Bohatý otec, chudobný otec“. Slečna za pultíkom sa na mňa usmiala a ja som ju požiadal o jeden kus.

Odchádzal som vnútorne obohatený. Jednak vďaka slovám Arnolda a ďalších, ktorí nám odovzdali svoje skúsenosti a jednak vďaka rozhodnutiu, ktoré som urobil a knihu📔 si zakúpil.

Keďže ma čakal víkend vedel som, že ho strávim čítaním knihy.

Ella sa od prevedenia peňazí💳 na účet neozvala. Chcel som vedieť, ako na tom je aj ona, aj sestra. Ako sa im darí. Kedy ju čaká operácia. Nevedel som nič.

Aby som povedal pravdu, miestami ma to dostávalo na kolená.🧎🏽‍♂️ Mal som momenty, kedy som sa cítil oklamaný, podvedený a zneužitý. Nechápal som, čo sa vlastne stalo a kde som spravil chybu.

Sobota bola zamračená a v celom New Yorku pršalo. Bol to deň ako stvorený na to, ostať doma v posteli a stráviť ho polihovaním a čítaním. Igor šiel za kolegom z práce, s ktorým chceli cez víkend dokončiť jeden projekt.

Takže som bol v byte sám so svojimi myšlienkami a s knihou, ktorú som si kúpil. Rozhodol som sa, že sa pustím do čítania.📖

Hneď úvod ponúkol jasnú myšlienku obsahu celej knihy: „Mať dvoch otcov pre mňa znamenalo mať na výber dva odlišné pohľady na svet: jeden očami bohatého človeka a druhý očami chudobného človeka.“

Nechal som sa unášať riadkami. Čítalo sa to jednoducho. Bolo to písané veľmi jasne a zrozumiteľne. Začal som sa stotožňovať s mnohými vecami, ktoré tam boli písané.

Veď aj ja som vyrastal s „chudobným otcom“,👨🏻‍🌾 ktorý ma síce veľa vecí naučil, odovzdal mi maximum toho, čo vedel, ale sám pracoval dlhé hodiny v práci, aby nás všetkých uživil.

Čítal som ďalej…

Obaja otcovia teda zastávali celkom odlišný postoj, a  to ovplyvňovalo ich spôsob myslenia o  peniazoch.💰

Jeden otec si myslel, že bohatí by mali platiť vyššie dane a  postarať sa tak o menej finančne šťastných jedincov, ten druhý zasa zvykol hovoriť: „Dane sú trestom pre tých, ktorí sú produktívni, a odmeňujú tých, ktorí nič neprodukujú.“

Jeden otec radil: „Usilovne sa uč, aby si raz našiel zamestnanie v dobrej spoločnosti.“ Druhý, naopak, odporúčal: „Usilovne sa uč,👨🏼‍🎓 aby si raz našiel dobrú spoločnosť, ktorú odkúpiš.“

Jeden hovorieval: „Mám veľkú rodinu, o  ktorú sa musím starať, a to je dôvod, prečo nie som bohatý.“ Druhý tvrdil iné: „Mám veľkú rodinu,👨‍👩‍👧‍👦 o ktorú sa musím starať, a to je dôvod, prečo musím byť bohatý.“

Jeden nás podporoval v tom, aby sme sa o peniazoch a podnikaní rozprávali pri jedálenskom stole, zatiaľ čo druhý zakázal počas jedla akúkoľvek debatu o peniazoch a podnikaní.

Jeden povedal: „Čo sa týka peňazí, nikdy neriskujte. Hrajte na istotu.“ Druhý hovoril: „Naučte sa zvládať riziká spojené s peniazmi.“

Jeden bol presvedčený o tom, že náš dom je našou najväčšou investíciou a naším najväčším aktívom. Druhý na to povedal: „Môj dom🏠 je pasívum a pokiaľ je váš dom vašou najväčšou investíciou, potom máte problém.“ Obaja otcovia platili účty načas, ale jeden ich platil okamžite, ten druhý na poslednú chvíľu.

Jeden otec veril, že sa o vás a vaše životné potreby postará štát alebo podnik, pre ktorý pracujete. Druhý otec veril v absolútnu finančnú sebestačnosť. Kriticky vystupoval proti nárokovej mentalite, ktorá podľa neho vytvárala slabých a finančne závislých ľudí. Kládol dôraz skôr na to, aby človek bol finančne sebestačný a nezávislý.“🕊️

Dvaja ľudia, dva úplne odlišné pohľady na život, fungovanie, peniaze, dane. Rozdielnejší už viac byť nemohli.

Pri tých slovách som bol mysľou doma. Ako sme odmala boli vychovávaní v skromnosti, ako sa otec s mamou hádali kvôli peniazom, daniam a nahromadeným účtom.📨 Ako sa obaja spoliehali, že ich zamestnávateľ sa o nich postará vždy a za každých okolností. Až teraz som pochopil, ako veľmi sa mýlili.

Z prvej časti som sa mi vryl do pamäti tento citát:

„Byť chudobný a byť bez peňazí nie je to isté. Byť bez peňazí je dočasné. Chudoba je večná.“