XXV.časť 🌙Večerník investora – Strach a chamtivosť

Celú sobotu som čítal. Stranu za stranou. Text som doslova hltal.

Bolo to pre mňa veľmi zaujímavé a poučné čítanie. Igor sa stále nevrátil, tak som využil daždivý deň v New Yorku po svojom. Schovaný pod perinou v luxusnej posteli 🛏️ s knihou v ruke.

Pohltil ma celý ten príbeh a celkové spracovanie knihy. Nič podobné sa mi za celé tie roky nedostalo pod ruky.🤲 Doma som čítal, ale nevedel som, že je na trhu aj literatúra o tom, ako sa finančne vzdelávať.

Že je možné budovať si finančnú gramotnosť a učiť sa, ako hospodáriť s peniazmi.💰 Preto ma naozaj fascinovali tie prednášky všetkých tých ľudí, ktorí neváhali a šli za úspechom.

Preto ma zaujal aj obsah tejto knihy, lebo bol jasný a niesol hlbokú myšlienku toho, ako môžu dvaja takí istí ľudia žiť absolútne rozdielne životy.

Lekcia č. 1 hovorila o tom, že bohatí nepracujú pre peniaze,💶 ale peniaze pracujú pre nich.

Chudobní a stredná trieda pracujú pre peniaze. U bohatých je to opačne. Peniaze pracujú pre nich a v ich prospech.

Zaujala ma myšlienka,💭 že učenie v škole nie je všetko, že učiť sa treba životom.

Opäť ďalší protiklad života. Zatiaľ čo jedni bojujú, iní sa vzdávajú. Ďalší si vyberú učiť sa a posúvať sa vpred k vytúženému cieľu, iní sa len sťažujú.

❗️ Učenie sa zo života je veľmi dôležité. Inak dokážeme stráviť svoj život obviňovaním zamestnania, nízkeho platu alebo dokonca šéfa za svoje problémy.

Ľudské životy sú navždy ovládané dvoma emóciami: prvou je strach a druhou chamtivosť.

Dozvedel som sa, že strach je primárna emócia ľudí, ktorí ju majú, keď sa objaví predmet peňazí.💴 Strach z nemožnosti platiť účty alebo strach z prepustenia, strach z nedostatku peňazí nás ľudí udržiava v práci za peniaze.

Bolo už pol deviatej a mňa štípali oči.👀 Naozaj som sa celý deň venoval čítaniu? Prečítal som asi trištvrte knihy na jeden hlt. To je čo povedať.

Ako malý som neznášal povinné čítanie, ktoré nám dávali v škole. Nechápal som, prečo si nemôžem knihu vybrať sám, ale musím čítať tú, ktorú zadala učiteľka.

Navečeral som sa a sadol som k PC,💻 aby som si našiel niečo o človeku, ktorý napísal túto neskutočne dobrú knihu. Zapol som net a do vyhľadávača zadal „R.T.Kiyosaki“.

Okamžite mi našlo množstvo stránok a kníh, ktoré súviseli s menom tohto finančného mága. Zaujala ma jedna stránka, kde som sa o tomto mužovi dozvedel viac.

Klikol som a čítal: Robert sa narodil na Havaji ako japonský Američan štvrtej generácie do rodiny chudobného učiteľa. Už v detstve mal kamaráta Mika, ktorého otec bol podnikateľ a dával obom chlapcom lekcie z oblasti podnikania.

Práve tento muž, otec jeho kamaráta sa stal jeho námetom na prvú knihu, 📔 ktorá sa stala bestsellerom v Amerike.

Postupne som si prešiel celý jeho životopis – od toho, ako bol vojenským pilotom, ako začal pracovať ako obchodník vo firme Xerox, ako začal vyrábať nylonové peňaženky pre surferov či ako postupne investoval svoj nahromadený majetok do realít.🏘️

Nepoznal som ho doteraz, ale od tohto momentu som sa ním nechal inšpirovať. Chcel som, aby bol aj on ústrednou postavou, ktorá zmení môj život k lepšiemu.

Igora som stretol až ráno v kuchyni, kde sme si pokecali o tom, čo sme robili. Ja som mu tak kvetnato porozprával o knihe, ktorú čítam, že ma poprosil, aby som mu ju požičal, až ju dočítam.👍

Spomenul som mu aj stolovú hru Cashflow, ktorá vyšla od tohto autora a obaja sme sa rozhodli, že si hru kúpime a zahráme si ju niekedy po práci s kolegami.