XXXVIII.časť 🌙Večerník investora – Tvorba majetku

Odchod bol náročný, ale pomaly začali plynúť dni, kedy sme s Jess boli od seba. V Baltimore ma tak zahltili prácou, 👨🏽‍💼 že som mal čo robiť, aby som sa jej bol schopný ozvať každý jeden deň, ako sme sa dohodli.

Práce bolo vyše hlavy. Mal som na starosti marketingový úsek, dali mi na zaučenie dvoch mladých a snaživých marketérov, aby vraj z nich niečo bolo.

Zistil som, že Gordon o mne rozšíril samé chvály a ja som teda nemal na výber. Musel som sa chtiac-nechtiac prispôsobiť.

Dni plynuli ako šialené. V práci som bol aj v soboty a nedele sme mávali videohovory na diaľku so zahraničnými biznismanmi. Bolo to náročné obdobie. Ani som si neuvedomil, že sa mi končí prvý mesiac.📆

Gordon bol so mnou v neustálom kontakte, chcel vedieť, ako sa mi darí, ako sa posúvame so zákazkou. Všetko som mu podrobne referoval a posielal výstupy a reporty.

Jess bola úžasná. Bolo mi ľúto, že nie sme spolu, ale vždy, keď som počul jej hlas 📞 alebo ju videl cez kameru, potešil som sa. Bola pozitívne naladená, v práci sa jej tiež darilo. Boli sme síce kilometre od seba, ale pritom tak blízko.

Vďaka práci u Gordona som si zarobil slušné peniaze. 💵 Aj byt, ktorý som nám s Jess kúpil, bol platený z môjho vrecka. Mal som z toho radosť. Nevyrastal som totiž v bohatej rodine, ale zistil som, že ak robíš, čo ťa baví, kumuluješ si viac než len majetok. A to bolo dôležitejšie.

Naučil som sa odkladať si, tvoriť si rezervy, 💰 ktoré by som v prípade núdze mohol použiť. Prednášky o peniazoch a finančnej gramotnosti mi dali veľa. Zameral som sa na diverzifikáciu svojho portfólia, aby som vždy mal kam siahnuť.

O peniaze u mňa naozaj nebola núdza. A job v Baltimore k tomu len prospel.

Konečne som mal vo svojom živote úplne všetko! Zdravie, lásku, 💗 domov, priateľstvá, skvelého šéfa, prácu, ktorá ma bavila a nadbytok peňazí na účte. Už to nemohlo byť lepšie.

Ako som v minulosti písal, niekedy som nemal na to, čo som si želal. Teraz som mal nadbytok. Dal som sa do spolupráce s Gordonom a pomáhal som jeho charitatívnym akciám.

Neustále mi opakoval, že pri peniazoch je dôležitá vhodná diverzifikácia, a to z hľadiska ako návratnosti, tak aj duševnej pohody. Ešte dnes mi znejú jeho diverzifikačné rady v ušiach:

  • Udržuj svoje podiely na zvládnuteľnom počte investícií – iba 20 a najviac 30 – v primeraných sumách.
  • S komoditami sa má obchodovať, nie ich vlastniť. Za všetky svoje roky investovania som nikdy nepočul o úspešnom komoditnom investorovi, ale stretol som veľa šikovných obchodníkov s komoditami, ktorým sa rovnako dobre darí predávať medvedie trhy ako kupovať býčie trhy.
  • Nájdi silné podniky a investuj do nich bez ohľadu na to, aký je celkový trhový strop.
  • Nekupuj nelikvidné investície s vysokými poplatkami.

Darmo, Gordon bol hlavička. 💪 Nie nadarmo ma to k nemu ťahalo. Chcel som premýšľať ako on, učiť sa od neho. Lebo od koho sa budeme učiť, ak nie od tých najlepších?

Tak sa darilo aj mne. Pohyboval som sa v kruhoch, kde sa hovorilo o tvorbe majetku a o najlepších možných variantoch zhodnocovania.

Nikdy by som sa to nebol naučil sám. Nikdy by som nedokázal peniaze vnímať takto v súvislostiach.

Dostal som sa do bodu, že moje peniaze za mňa pracovali aj keď som spal, keď som si vzal dovolenku, 🏝️ alebo chcel len tak preleňošiť celý deň s Jess.

Dostával som sa pomaly, ale istými krôčikmi k finančnej slobode. A mal som z toho veľkú radosť.

Ako som veľakrát povedal. New York 🗽 mi dal veľa.

… A ja som mu za to vďačný.🙏