Zlato: Vhodná voľba investovania, alebo len uchovávateľ hodnôt?

Jednou z možností, kam vkladať voľné finančné prostriedky je aj zlato, ktoré je už od nepamäti symbolom bohatstva a stability. V dnešnom článku si priblížime zlato ako formu investovania, jeho výhody aj riziká. Poďme na to!

Tento článok by sme radi začali nespochybniteľným faktom, ktorým je, že zlato chráni peniaze pred znehodnocovaním, vplyvom inflácie. Jeho cena zvykne stúpať v nepokojných časoch politickej neistoty, počas vojnových konfliktov a podobne. Avšak to, či je zlato vhodným investičným nástrojom, alebo iba jednoducho uchovávateľom hodnôt sa v investorských kruhoch polemizuje už dlho. Cieľom dnešného článku nie je postaviť sa na jednu, či druhú stranu, no skôr ukázať pozitívne a negatívne stránky v súvislosti s investovaním do fyzického zlata.

Výhody spojené s investovaním do zlata

Výmenou peňazí za zlato získa investor hneď niekoľko výhod. V prvom rade je zlato veľmi ľahko uskladniteľné a taktiež aj výrazne priestorovo nenáročnejšie, v porovnaní s väčším obnosom peňazí. Je to kov, ktorý časom nemení svoj tvar, ani štruktúru a nijako sa neznehodnocuje. A keďže je zlato málo objemné, je v prípade potreby aj ľahko prenosné.

Druhou výhodou je jeho anonymita. Či už investujete do akcií, fondov, alebo držíte peniaze na bankovom účte, vždy je istá hodnota priradená k vášmu menu. To sa však netýka zlata, ktorého distribúciu po svete nekoordinuje žiadna organizácia. Je to akési anonymné uchovanie hodnoty vašich peňazí.

Treťou hlavnou výhodou investovania do zlata je jeho pomerne vysoká likvidita. Zlato vždy bolo a predpokladá sa, že aj bude, zaujímavé ako pre investorov, tak aj pre bežných ľudí. So zlatom máte v rukách fyzicky niečo, čo viete v prípade núdze predať, a to pomerne rýchlo. V mnohých krajinách je navyše oslobodené aj od dane.

Prečo neinvestovať do zlata

Argumenty proti investovaniu do zlata hovoria jasne. Najväčšie riziká, na ktoré sa musíte pripraviť sú neistý dopyt po zlate do budúcna, možná zmena chápania hodnoty zlata do budúcna a taktiež aj rastúci konkurenti v podobe digitálnych mien.

Dobrá i zlá vlastnosť zlata je, že sa dá takmer donekonečna recyklovať, na rozdiel napríklad od ropy, ktorá sa po použití jednoducho spotrebuje, čím sa tvorí vždy nový dopyt po nej.

Otázne je aj chápanie hodnoty zlata do budúcnosti. Kým v mnohých kultúrach sa viaže zlato historicky najmä k šperkárstvu a dekoratívnym účelom (napr. Ázia, Stredomorie a pod.), jeho chápanie sa môže zmeniť, čo by znamenalo potenciálny prepad cien tohto drahého kovu.

V neposlednom rade rastú v dnešnej digitálnej dobe zlatu veľkí konkurenti. Reč je o imaginárnych menách, z ktorých azda najznámejšou je Bitcoin. Mnoho mladých investorov uprednostňuje investovanie práve do novej elektronickej formy než tej historickej, v podobe zlata. Rovnako ako je to u zlata, aj digitálne meny poskytujú investorom výhodu anonymity, ako aj priamu akceptáciu u obchodníkov.

Za posledných 20 rokov však zaznamenalo zlato priemerný rast vo výške 9,1% ročne, čo z neho robí aj naďalej zaujímavú investičnú príležitosť pre investorov s vyššou toleranciou rizika v dlhodobom horizonte.

*Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]