10 dôvodov, prečo investovať do nehnuteľností (časť 1.)

Vonku zúri pandémia ochorenia COVID-19 a vy sa pravdepodobne nachádzate v tej šťastnejšej časti obyvateľstva, ktorá neprišla o príjem. V krízových časoch, ako sú tieto, sa zvyknú nožnice bohatstva a chudoby roztvárať viac, než kedykoľvek inokedy, čo znamená, že ľudia s príjmom sú schopní žiť omnoho viac v luxuse než ľudia, ktorí príjem stratili. A ak sa nepotrebujete obklopovať luxusom, odporúčame vám investovať! Na trhu je dnes množstvo investičných príležitostí, z ktorých si treba jednoducho vybrať.

A práve preto sme sa rozhodli vytvoriť minisériu článkov o racionálnych argumentoch, prečo sa oplatí investovať do nehnuteľností. V dnešnom článku si prejdeme prvé 3 dôvody, prečo investovať do nehnuteľností. O zvyšných 7 dôvodoch si prečítate už čoskoro v ďalších článkoch z tejto série.

Investovanie do nehnuteľností je jedným zo spôsobov, ako získať pasívny príjem, šetriť si na dôchodok a takisto aj ako si vybudovať diverzifikované investičné portfólio. Realitné investovanie môže prebiehať viacerými spôsobmi, a to buď kúpou nehnuteľnosti a jej následným prenajímaním, kúpou REIT, čiže indexu, ktorý drží akcie realít, no a v neposlednom rade môže investovanie do nehnuteľností prebiehať aj formou realitného crowdfundingu, pri ktorom sa investor podieľa či už na výstavbe alebo na financovaní konkrétnych budov a nehnuteľností, za vopred dohodnutých podmienok. Poďme sa spoločne pozrieť na jednotlivé výhody plynúce z investovania do realít.

Výhoda č.1: Z investovania vám plynie pasívny príjem

Hlavným dôvodom investovania do nehnuteľností je pre mnohých ľudí generovanie pasívneho príjmu. Avšak na to, aby sa nestala investícia zbytočne rizikovou, musíte dbať na výber správnej nehnuteľnosti. Tá by vám mala zvýšiť cash flow v rodinnom rozpočte aj v prípade, že ste investovali do nehnuteľnosti cudzie peniaze, napríklad prostredníctvom hypotekárneho úveru z banky. Preto je alfou a omegou dôkladný prieskum trhu a lokality, v ktorej sa chystáte investovať. Plánuje sa tam výstavba významných cestných komunikácii alebo závodov? Ako vyzerá aktuálne platný územný plán? Aká je vybavenosť v okolí, aké je zloženie obyvateľstva, prípadne firiem pôsobiacich v kancelárskej budove? To všetko a oveľa viac by ste si mali naštudovať ešte pred tým, než sa pustíte do realitného investovania v snahe o vytvorenie pasívneho príjmu.

Výhoda č.2: Diverzifikujete svoje investičné portfólio

Či už investujete do rôznych nástrojov finančného trhu, alebo svoje investície držíte iba v realitách, potrebujete myslieť na diverzifikáciu. Diverzifikácia investičného portfólia je totiž najsilnejším nástrojom na regulovanie celkového rizika investícií. Už v mladosti nás učia porekadlo, aby sme nedávali všetky vajcia do jedného košíka, a inak to nie je ani v prípade investovania.

Ak investujete do akcií, dlhopisov, komodít, kryptomien alebo iných finančných nástrojov a nechcete sa naťahovať s hľadaním nájomníkov a staraním sa o fyzické byty, či domy, hľadajte diverzifikáciu investovaním do realitného crowdfundingu, alebo nákupom realitných indexov REITs.

Ak investujete iba v rámci realitného trhu, diverzifikujte svoje riziko nákupom rôznych typov budov (obytných, kancelárskych, skladových, výrobných, atď.) a taktiež aj nákupom nehnuteľností v rôznych lokalitách (hlavné mesto, menšie mestá, hory, atď.).

Výhoda č.3 Daňové výhody

Bohužiaľ, na Slovensku podlieha príjem z prenájmu nehnuteľnosti zdaňovaniu, ak je samozrejme nehnuteľnosť prenajatá riadne na základe uzavretej nájomnej zmluvy. Oslobodený od dane z príjmov je každý daňovník iba do výšky 500 eur za celé zdaňovacie obdobie. Avšak, čo sa týka dani zo zisku za predaj nehnuteľnosti, je to nastavené celkom priaznivo.

Príjem z predaja akejkoľvek nehnuteľnosti na základe kúpnopredajnej zmluvy podlieha na Slovensku zdaneniu, nakoľko je považovaný za príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti. V zákone však existujú aj výnimky, ktoré oslobodzujú zisk z predaja nehnuteľnosti od dane. Najrozšírenejším spôsobom, ako sa vyhnúť plateniu dane zo zisku z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je uplynutie 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia. V praxi to znamená, že ak dnes kúpite investičnú nehnuteľnosť, ktorú o 5 rokov predáte s povedzme 30-tisícovým ziskom, neplatíte štátu žiadnu daň.

Tak, a úľavami na daniach končíme dnešný prvý článok zo série 10 dôvodov, prečo investovať do nehnuteľností. Nezabudnite si nás prečítať aj nabudúce pre ďalšie dôvody odpovedajúce na otázku, prečo sa oplatí investovať práve do realitného sektora.

* Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]