29# O mužovi, ktorý chcel obuť celý svet – Jan Antonín Baťa (5)

Vďaka svojej vízii a manažérskym schopnostiam rozšíril Baťovskú organizáciu na viac ako 6-násobok jej pôvodnej veľkosti. Jan Antonín je pred vojnou považovaný za jedného z najbohatších ľudí na svete. V roku 1938 zamestnáva 60 000 ľudí, o 4 roky neskôr až 105 770.

Čo sa v novom podcaste dozviete?

História naznačuje príbeh spravodlivého človeka, ktorý sa ani v najťažšej dobe nezapredal a ostal verný svojím princípom. Baťa a jeho zamestnanci darovali národnej obrane Československa 30 miliónov korún. Bol to prvý a najväčší takýto dar.

👔 Kandidát na prezidenta.

O Janovi Baťovi sa chvíľu hovorilo ako o možnom kandidátovi na prezidenta Československa. Nacisti sa s ním chceli stretnúť a zistiť, ako veľmi by bol naklonený zastávať vysokú politickú pozíciu a ako by jeho pôsobenie v nej pomohlo záujmom tretej ríše. 

🏭 Predaj závodov v Nemecku a emigrácia do USA.

V Amerike sa nezdržal dlho. Nepredĺžili jemu aj rodine víza. Jan Baťa bol na blackliste spojencov, kam sa dostal po nátlaku konkurencie, ale aj pre viacero nedorozumení. Za spomenutie určite stojí incident z Nórska, kde mu v lodi stál milión párov topánok. Briti ho vyzvali, aby im topánky predal zadarmo. Ján odmietol.

🇧🇷 Osídľovanie džungle v Brazílii.

Plán bol jasný – vyčistiť džungľu, predať drevo, nakúpiť dobytok a z dobytku začať vyrábať topánky.  Začal tu zakladať mestá a budovať podniky. V pláne mal desať, ale stihol iba štyri: Batatuba, Bataypora, Bataguasú a Mariapolis.

🎖️ Návrh na Nobelovu cenu.

V roku 1957 ho Brazílčania navrhli na Nobelovu cenu za mier za to všetko, čo Jan Antonín urobil a vybudoval. On kandidatúru zo skromnosti neprijal. Postúpil ju brazílskemu priateľovi – tamojšiemu prezidentovi.

Sú tieto vedomosti pre vás prínosné?

Podporte náš podcast a pomôžte ľuďom vzdelať sa o finančnej gramotnosti. Prispieť nám môžete na náš crowdfunfingový účet: patron.podbean.com/KLUBINVESTOROV alebo o nás povedzte svojim priateľom. Ak túžite naštartovať svoj pasívny príjem investovaním do realít, pridajte sa do KLUBU INVESTOROV. 


🎙 V podcastoch sa venujeme peniazom, produktivite, investovaniu, ale aj naplnenému a bohatému životu. Zdrojom informácií sú svetoznáme knihy, videá, životopisy, citácie úspešných osobností,  ale aj reálne rozhovory s úspešnými investormi, podnikateľmi a inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí dosahujú pozoruhodné výsledky. 

Zaujímame sa o to, akým spôsobom títo ľudia premýšľajú o peniazoch, aké návyky ovplyvňujú ich každodenný život, čomu pripisujú svoj úspech, ale aj aké najväčšie zlyhania v živote prežili. Vyberáme pre Vás len to najlepšie a spoločne nahliadneme do tajomstiev, ako žiť úspešnejší, bohatší a produktívnejší život.