Ako si vybudovať stabilný pasívny príjem (časť 1.)

Stabilný pasívny príjem vo výške životných nákladov je snom snáď každého z nás. Ako sa však k nemu dostať? Aj keď budovanie slušného pasívneho príjmu zvyčajne trvá až niekoľko rokov, každá cesta sa začína prvým krokom. A práve preto sme si pre vás pripravili sériu článkov o pasívnom príjme s názvom “Ako si vybudovať stabilný pasívny príjem”.

Príjem sa dá považovať za pasívny vtedy, ak jeho tvorba nezávisí priamo od počtu odpracovaných hodín. Jednoducho povedané, pasívny príjem zarábate počas celého dňa bez toho, aby ste pohli čo i len prstom.

Existuje množstvo typov pasívneho príjmu, ktoré si postupne predstavíme v našom novom seriáli s názvom Ako si vybudovať stabilný pasívny príjem. V dnešnej pilotnej časti si predstavíme pasívny príjem pochádzajúci z investícií do realitného trhu.

Investovanie do kúpy nehnuteľnosti

Kúpa a následný prenájom nehnuteľnosti je jednou z najrozšírenejších stratégií tvorby pasívneho príjmu. Ten je možné vytvoriť väčšinou aj v prípade, ak ste nehnuteľnosť financovali cez hypotekárny úver. Pripravte sa však na istú časovú investíciu do hľadania podnájomníkov a následnej komunikácie s nimi. Ako prenajímateľ sa totižto budete musieť postarať o všetko od vypadnutého internetu až po opravu upchatého drezu, či zlyhanie elektroniky patriacej k zariadeniu prenajímaného bytu.

Hlavným negatívom tohto typu pasívne príjmu je pomerne vysoká počiatočná investícia.

Pasívny príjem z realitného crowdfundingu

Investície do nehnuteľností sa kedysi považovali za výsadu bohatých, to však v posledných rokoch zmenil trend realitného crowdfundingu, ktorý priniesol možnosť tvorby pasívneho príjmu na základe investícií do realitného trhu aj bežnému obyvateľstvu.

Realitný crowdfunding je jednoznačne najdostupnejšou formou tvorby pasívneho príjmu s minimálnou investíciou už od 100 eur.

Investované peniaze prostredníctvom realitného crowdfundingu sa nepoužívajú na nákup nehnuteľností. Namiesto toho putujú do účelových a zabezpečených súkromných pôžičiek realitnému developerovi daného investičného projektu. Výhodou je v tomto prípade vopred stanovené zhodnotenie investície, nakoľko sa spomínané pôžičky poskytujú za dohodnutý úrok. Budúci výnos vašej investície, čiže aj výšku pasívneho príjmu, tak poznáte hneď pri vstupe do investície.

Na slovenskom trhu je jednotkou v realitnom crowdfundingu platforma Investícia Slovensko, ktorá poskytuje možnosť tvorby pasívneho príjmu bez akýchkoľvek poplatkov.

REIT fondy

Tretiu možnosť investovania do nehnuteľností predstavujú takzvané REIT fondy, z anglického Real estate investment trust, ktoré investujú predovšetkým do kmeňových akcií zo sektoru nehnuteľností. Je to ďalší zo spôsobov, ako si vytvoriť pasívny príjem investovaním do nehnuteľností bez toho, aby ste dané nehnuteľnosti vlastnili.

REIT fondy vytvárajú investorovi pasívny príjem tým, že vlastnia nehnuteľnosť produkujúce príjmy. Časť z nich sa následne rozdelí investorom podľa výšky ich pôvodnej investície.

Realitné investičné fondy REIT sú typom podielových fondov, ktoré investujú rovnakým spôsobom ako iné podielové fondy, iba so špecifikom investovania do odvetvia nehnuteľností. Môže pritom ísť ako o rezidenčné tak i komerčné nehnuteľnosti.

Viac o tvorbe pasívneho príjmu prostredníctvom investovania do finančných trhov sa dočítate v druhej časti našej série článkov s názvom Ako si vybudovať stabilný pasívny príjem, ktorý nájdete už čoskoro na blogu Investícia Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na [email protected]