Ako si vybudovať stabilný pasívny príjem (časť 2.)

Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako si vybudovať pasívny príjem, ktorý sa generuje aj bez priamej investície v podobe odpracovaných hodín. V dnešnom druhom článku zo série s názvom: Ako si vybudovať stabilný pasívny príjem, si predstavíme tvorbu pasívneho príjmu prostredníctvom kapitálových výnosov z investovania do finančných trhov a taktiež aj ďalšie, menej tradičné formy pasívneho príjmu.

V prvej časti série sme si priblížili budovanie pasívneho príjmu prostredníctvom investícií do realitného trhu v podobe investovania do kúpy nehnuteľnosti, realitného crowdfundingu a REIT fondov. Sú to práve REIT fondy, ktoré predstavujú prirodzený prechod medzi investovaním do realitného trhu a investovaním do finančných trhov.

REIT fondy sú totižto typom podielových fondov, ktoré sa sústreďujú na investovanie do cenných papierov v oblasti nehnuteľností. Poďme sa spoločne pozrieť aj na iné typy fondov, ako aj na investovanie do individuálnych cenných papierov.

Tvorba pasívneho príjmu prostredníctvom investovania do finančných trhov

Investovanie na finančnom trhu by sa dalo považovať za najčastejšiu voľbu ľudí prahnúcich po budovaní pasívneho príjmu. Investovať môžete buď prostredníctvom profesionálnych správcovských spoločností, alebo individuálne. Ako individuálny investor sa však pripravte na časovú investíciu do analýzy trhu a jednotlivých spoločností, indexových fondov a ďalších finančných inštrumentov, ktoré z pasívneho príjmu nerobia až tak pasívny.

Profesionálne spravované podielové fondy

Investovanie do podielových fondov je najdostupnejším nástrojom budovania pasívneho príjmu prostredníctvom dlhodobého kolektívneho investovania. Investora v tomto procese zastupuje správcovská spoločnosť, ktorá investuje jeho peniaze do vybraných podielových fondov.

Poznáme rôzne typy fondov, od fondov peňažného trhu, cez dlhopisové fondy až po tie akciové, no a samozrejme zmiešané fondy. Tie sú vhodné pre investorov, ktorí majú v záujme dosahovať vyšší výnos, ktorý im peňažné či dlhopisové fondy jednoducho nevedia zabezpečiť.

Riziko zmiešaných fondov sa odvíja od rizikovosti jednotlivých cenných papierov, spravidla akcií v portfóliu fondu. Investovanie do fondov sa odporúča investorom s minimálnych investičným horizontom 3 roky.

Individuálne investovanie do dividendových akcií

Ak ako investor vlastníte akcie spoločnosti, buď priamo alebo prostredníctvom fondu, môžete za ne získavať dividendy, čiže časť zo zisku vlastnených spoločností. O výške dividendy rozhoduje predstavenstvo daných firiem, vyplácané sú prevažne raz za 3 mesiace. Výška dividendy, čiže pasívneho príjmu, ktorý plynie z vlastníctva akcií spoločností závisí od počtu akcií v portfóliu investora.

Dividendy, ktoré sú vyplácané investorovi spadajú pod Ostatné kapitálové výnosy. Vyplatené dividendy môžu byť buď inkasované, alebo priamo reinvestované a použité na nákup ďalších akcií, čím sa portfólio a s ním aj bohatstvo zväčšuje čoraz rýchlejšie vďaka zloženému úročeniu.

Ostatné formy pasívneho príjmu

V posledných rokoch naberajú v našich zemepisných šírkach na popularite aj platformy na takzvané peer to peer pôžičky, ktoré prepájajú investorov a ľudí žiadajúcich o úver. Tí získajú nebankovú pôžičku a investori samozrejme slušný pasívny príjem. Jedným dychom však musíme dodať a spomenúť aj rizikovosť tohto typu investovania, ktorá je často privysoká.

Ďalším spôsobom, ako získať istý pasívny príjem môže byť napríklad písanie blogu alebo tvorba videí pre YouTube kanál. Mnoho influencerov pôsobiacich práve na sociálnych sieťach si dokáže pekne zarobiť, a to hneď z viacerých zdrojov.

I keď mnoho z týchto zdrojov príjmu by sa dalo považovať za aktívny príjem, ako napríklad reklama z Google Adsense na YouTube, časom sa aj z nej stane pasívny príjem, keďže plynie aj z videí, ktoré boli už dávno uverejnené.

Pri influencovaní ešte ostaneme. Nedá nám totiž nespomenúť v posledných rokoch opäť veľmi dynamicky sa rozvíjajúci typ pasívneho príjmu, ktorým je Affiliate marketing. Je to typ marketingu, ktorý je založený na vyplácaní jednotlivcov, ktorí umiestňujú reklamu inzerenta.

Pasívny príjem je však vyplácaný nie za zobrazenie reklamy alebo odkazu, ale až za návštevu, alebo niekedy dokonca konverziu na webstránke či eshope daného inzerenta. Preto ak máte vybudované veľké publikum na vašom blogu, na Instagrame alebo podobne, určite sa pozrite aj na túto možnosť tvorby pasívneho príjmu.

Tak, a to by bolo z tejto časti zo série článkov o pasívnom príjme všetko. Ak hľadáte možnosti budovania pasívneho príjmu, naša platforma Investícia Slovensko, vám poskytuje možnosť naštartovania vášho pasívneho príjmu bez akýchkoľvek poplatkov s minimálnou investíciou už od 100 eur.

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať na [email protected].