Čo je to crowdfunding a prečo by ste s ním mali začať práve teraz? (infografika)

Crowdfunding, slovo zahraničného pôvodu, s ktorým sa doposiaľ mnohí ani len nestretli. Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa s týmto termínom ešte iba zoznamujú, v dnešnom článku sme si pre vás pripravili úplné základy v podobe odpovedí na dve jednoduché otázky: Čo je vôbec ten realitný crowdfunding, a najmä, ako ho môžete využiť aj vy vo váš prospech.

So stúpajúcimi požiadavkami bánk na poskytovanie hypotekárnych bankových úverov sa stále viac a viac realitných developerov nedokáže dostať k objemu finančných prostriedkov, potrebných na financovanie plánovanej výstavby. Na druhej strane sú tu aj developeri, ktorí sa o získanie hypotekárneho úveru ani nepokúšajú a priamo preferujú možnosť financovania prostredníctvom realitného crowdfundingu. Čo to ten realitný crowdfunding teda je?

Na začiatku bol developer

Realitný crowdfunding prebieha vždy prostredníctvom crowdfundingovej platformy, akou je napríklad aj Investícia Slovensko. Takáto platforma ponúka developerom priestor zverejniť verejnú výzvu na vyzbieranie určitej sumy peňazí potrebnej k úspešnému dokončeniu developerského projektu. Môže pritom ísť o výstavbu rezidenčných nehnuteľností, komerčných nehnuteľností, rekreačných apartmánov, alebo o rozsiahlu rekonštrukciu určitého areálu.

Sila individuálnych investorov

Na druhej strane stoja individuálni investori, ktorí sú ochotní investovať svoje voľné finančné prostriedky do danej crowdfundingovej výzvy s vidinou zisku. Platforma následne vyzbiera potrebné množstvo peňazí od mnohých individuálnych investorov, ktorí môžu investovať od 100 eur až po niekoľko desaťtisíc eur a poskytne ich formou zabezpečeného úveru developerovi za vopred dohodnutý úrok. So zarobenými peniazmi (ziskom) sa platforma podelí s individuálnymi investormi, čím sa celý kruh uzatvára, jednoduché však?

Výnos vs. riziko

Tak ako každá investícia, aj investícia do realitného crowdfundingu v sebe nesie určité riziko. Avšak investovaním prostredníctvom správnej crowdfundingovej platformy môžete toto riziko výrazne znížiť. Platforma Investícia Slovensko za vás posudzuje jednotlivé investičné zámery developerov tak, aby ste mali ako individuálny investor možnosť investovať iba do kvalitných projektov, ktoré majú vysokú šancu uspieť.

Každý projekt, ktorý sa chce uchádzať o financie investorov je podrobený dôkladnému due diligence, alebo po slovensky, hĺbkovej previerke. Až po úspešnom dokončení due diligence sa môže uchádzať o peniaze investorov. A preto v prípade, ak máte voľné finančné prostriedky, neváhajte ich poslať do práce a zarábať pasívny príjem z investovania do realitného crowfundingu!

Zaujala vás možnosť investovania do realitného crowdfundingu? Pridajte sa do KLUBU INVESTOROV platformy Investícia Slovensko ešte dnes a vyskúšajte si, aké je to byť investorom do nehnuteľností.