Najčastejšie mýty o peniazoch #2

Okolo osobných financií sa povráva kadečo. Ktoré informácie sú pravdivé, a ktoré sú iba klamstvá? Dnes poodhalíme ďalšie 4 mýty, už v druhom článku zo série Mýty o peniazoch.

Mýtus č.1: Nezarábate dostatok na to, aby ste šetrili

Existuje množstvo ľudí, ktorí majú viac než nadštandardné príjmy, no napriek tomu žijú z výplaty do výplaty. Či už chcete šetriť na dôchodok, alebo usporené peniaze rovno investovať, suma, ktorú si dokážete odložiť stranou závisí viac od vašej schopnosti riadiť rodinné financie než od výšky príjmu ako takého. Samozrejme, v niektorých prípadoch naozaj nemusí výška príjmu jednotlivca postačovať ani na pokrytie základných potrieb, avšak vo väčšine prípadov je problém so šetrením niekde úplne inde.

Mýtus č.2: Investovanie je pre bohatých

Na rozdiel od toho, čo si mnoho ľudí mylne navráva, investovanie naozaj nie je iba pre vrchnú vrstvu spoločnosti. V dnešnom svete je toľko možností ako a do čoho investovať, že si vyberie naozaj každý, dokonca i ten, ktorý má mesačne iba 20 či 50 eur navyše. Naši klienti majú možnosť, cez platformu Investícia Slovensko, investovať už od jednorázovej investície vo výške 100 eur, čo dáva možnosť zapojiť sa úplne každému, samozrejme po splnení vekových a ďalších legálnych obmedzení. Investovanie do realitného crowdfundingu je navyše jedna z najbezpečnejších foriem investovania, čím je vhodná rovnako ako pre skúsenejších investorov, tak i pre tých začínajúcich.

Mýtus č.3: Stačí, ak riadi rodinné financie iba jeden z partnerov

Omyl! Rodinné financie sú, ako už aj z názvu vyplýva, rodinnou záležitosťou, a tak ak hráte pri správe vašich rodinných financií vedľajšiu rolu, prejavte trochu proaktivity a zaujímajte sa o to, kam peniaze každý mesiac odchádzajú a kam si ako rodina odkladáte zvyšok ušetrených financií. Ak sa nachádzate na druhej strane rovnice a celé riadenie financií je na vašej hlave, prejavte záujem o kooperáciu so svojou polovičkou, a v prípade potreby ju zasväťte do tajov rodinných účtov a pravidelných výdavkov.

Mýtus č.4: Rok 2020 je rokom “cashu”

Aj v dnešnej dobe sa stále nájde mnoho ľudí, ktorí veria na skladovanie úspor v papierových bankovkách pod matracom, v lepšom prípade v bezpečnostnej schránke. Hlavným problémom tohto prístupu je fakt, že každoročne prichádzate o 1-2% z reálnej kúpnej hodnoty vašich uložených peňazí. Môže za to inflácia a každoročné pohyby cien základných tovarov a služieb smerom nahor.

Vo všeobecnosti platí, že časť úspor by ste mali držať na vysoko-likvidnom bankovom účte a časť peňazí by ste mali držať v investíciách. Medzi likvidné bankové účty patria napríklad klasické bežné účty, alebo sporiace účty s možnosťou okamžitého výberu finančných prostriedkov.

To by bolo pre dnešok všetko. Ak vás baví čítať naše blogové články, nezabudnite nás sledovať aj naďalej. V najbližšom článku si priblížime termín “Diverzifikácia portfólia”.

* Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]