Podcast ROZHOVOR 🎙️ – Martin Bittara

Zakladateľ digitálnej agentúry Katapult. Financie študoval v Írsku, kde nadobudol množstvo skúseností v oblasti správe majetku. Zaujíma sa o investovanie, asset manažment. Má viac ako 10-ročné skúsenosti s marketingom a predajom v investičnom sektore.

Pochádza z Prievidze, nechal vysokú školu a odišiel v 18-tich rokoch do Írska, kde ostal 13 rokov. Prešiel od predajnej role, kedy robil podomového predavača. V roku 2007 začala vyrastať Post bank, kde získal pozíciu konzultanta. Vyštudoval finančníctvo a bankovníctvo v Írsku a prešiel aj do digitálnej sféry. Pomáha projektom rozhlásiť svoj príbeh v online priestore a získavať tak zákazníka.

Čo ho naučil podomový predaj?

V Dubline mal do 3 dní prácu, no netušil, do čoho ide. Bola to netradičná spoločnosť – v práci sa začínalo o 11tej, v office neboli stoly a pod. Považuje to za tvrdú prácu. Jeho rajónom bolo 100 domov. Problémom bolo to, že ho odmietlo 90 z nich. Pokiaľ človek neprestal a nezlomilo ho to, tak dokázal niečo predať. Vďaka tejto práci si zažil dva extrémy – veľa peňazí v krátkej dobe a nevedel, čo s nimi a málo peňazí, kedy nemal, čo do úst. Podľa neho treba pracovať rovnako dobre každý deň, aby to fungovalo.

Asset manažment – ako správa aktív?

Po kríze sa rozhodol štát, že zatvorí banku. Spojil sa s ľuďmi, ktorí riešili správu aktív pre veľké spoločnosti. Sledoval trhy, trejdoval a skúsil asset manažment, či mu to pôjde na vlastných peniazoch. Vybielil dva účty, spolu 10 000eur, o ktoré prišiel. Naučil sa všetko to, čo ho živilo ďalšie dva roky. Chýbala mu však „človečina“.

Čo pre neho znamenajú peniaze?

Len prostriedok na transakciu – zdroj. Sú pre neho ako voda, elektrina a ak ich správne využije, tak mu peniaze vytvoria ďalšie peniaze. Necháva ich, aby pracovali, aby to nemusel robiť on.

Aké najväčšie chyby robia ľudia s peniazmi?

Ako sa pozerajú na peniaze – uprednostňujú iných (účty, dlhy a pod). Mali by platiť najprv sebe a žiť z toho, čo ostane a nie naopak. Z takých peňazí človek dokáže budovať lepšiu budúcnosť. V porovnaní s Írskom si u nás odkladáme neskôr. Ďalšou chybou je, že si sporíme na nesprávnom mieste. Vsádzame na istotu, ale pritom sa hodnota peňazí stráca.

Ako možno spoznať dobrého finančného poradcu?

Vystupovaním, komunikáciou, či sa zaujíma o aktuálnu situáciu klienta, podľa odporúčaní, podľa toho, koľko má klientov, ako dlho je v biznise a pod.

Existuje niečo, čo mu pomohlo v jeho kariére?

Odporúčam stránky, videokurzy , mysli a zbohatni, kyiosaki a psychologické knihy Influence – psychológia, marketing – Creative academy a pod.

Čo by odporučil svojmu 18-ročnému dieťaťu?

Čo najskôr zlyhať…

*Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]