Podcast ROZHOVOR 🎙️ – Norbert Nepela

Norbert je vyštudovaný stratég. Na finančných trhoch sa pohybuje od roku 2000. Začal s denným obchodovaním a neskôr sa preorientoval na investovanie. V roku 2007 stál pri zrode Papučového investora, ktorý pôvodne vznikol ako investičný klub 4 členov. V januári 2014 spustil Papučového investora ako službu pre všetkých.

Ako sa Norbert prezentuje?

Na svojom blogu má napísané: „V januári 2014 som Papučového investora spustil ako službu pre všetkých „bežných“ ľudí a od roku 2016 sa mu venujem na plný úväzok. Snažím sa odovzdávať svoje skúsenosti, dobré aj zlé, a propagovať myšlienku dlhodobého pravidelného investovania. Mojím zámerom je vybudovať komunitu investorov, s ktorými nám bude aspoň tak dobre a „výnosne“, ako v pôvodnej Papučovej zostave. Ďakujem, že mi v tom pomáhaš!“

Aká je výhoda prémiového členstva?

Človek má prístup k mojim portfóliám a ku mne osobne. Všetko, čo ti viem odovzdať ako nástroj a ty si to použiješ sám, máš zadarmo. Ak chceš expertízu a analýzu, môj čas, za to si zaplať.

Čo by odkázal ľuďom, ktorí sa boja investovať?

Po prvé, treba si uvedomiť, že neexistuje návod na rýchle zbohatnutie. Všetko je to o postupnom budovaní. Veľmi náročné je dosiahnuť dlhodobo nadpriemerný výnos. Prvým bodom je mať realistické očakávania. Po druhé, trpezlivosť je zásadná a investovanie je beh na dlhé trate.

Kým sa Norbert nechal inšpirovať?

Joel Greenblatt a jeho magická formula, tzv. vzorec boli inšpiráciou pre založenie myšlienky Papučového investora. Joel hovorí v skratke toto: „Kupuj kvalitné spoločnosti za nízku cenu a dlhodobo nemôžeš prerobiť.“ Našiel spôsob, ako z tých spoločností vybrať kvalitné a ktoré majú dobrú cenu. Joel ďalej odporúča: Zober si zoznam spoločností a vyselektuj pomer kvality a ceny. Každé 3-4 mesiace vyber spoločnosti, každú investíciu drž rok a predaj. Vytvor si portfólio cca 20 spoločností a diverzifikuj.

Čo hovorí na teóriu Donalda Trumpa „100 mínus vek“?

Vezmeš číslo 100 odrátaš svoj vek, ten zvyšok ide do akcií a ostatné do dlhopisov. Čím si starší, tým máš stabilnejšie dlhopisy a nestabilnejšie akcie. Podľa Norberta to bola dlhodobo uznávaná pravda. Ak človek nevie rozmýšľať lepšie, tak je to OK. Akcie majú zarábať, ale nesú so sebou väčšie riziko výkyvu. Dlhopisy majú stabilizovať portfólio. Ak mi akcie klesajú, dlhopisy stúpajú, čo mi generuje cash. To viem využiť na kúpenie lacnejších akcií. Teda, čím som bližšie k starobe, k dôchodku, tým viac potrebujem stabilitu. Mať menej ako 20% akcií v portfóliu znamená, že si znižujem výnos a zvyšujem riziko.

Čo pre neho znamenajú peniaze a kto je bohatý?

Peniaze sú pre neho nástroj na niečo, čo si dokáže zabezpečiť. Bohatý človek je ten, keď príjem z jeho investície presiahne úroveň jeho výdavkov.

*Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]