Podcast ROZHOVOR 🎙️ – Peter Dendis

Peter Dendis je marketér a projektový líder. Zaoberá sa blockchainovou technológiou a teda aj kryptomenami. V podcaste nám porozprával o svojej vzdelávacej platforme Komoio a aj o tom, ako preplaviť Dunaj za Bitcoiny.

Kto Peter je a čo robí?

Definuje sa ako „rozbiehač“. Má rád nové nápady, rád spája ľudí. Vidí príležitosti, ktoré si iní nevšimnú. Bavia ho veci, ktoré poháňajú svet. Je to „hľadač talentov“ pre projekty. Jeho sila je vymyslieť nápad, dať ho dokopy a spojiť ľudí, ktorí sa na projekte budú podieľať. Premýšľa komplexnejšie v širších súvislostiach. Riadi sa heslom: „Ak nezískaš, čo si chcel, získal si skúsenosť.“ Vždy je to o ľuďoch a nápad by mal mať reálne kontúry.

Za akými projektmi stojí a čo mu dali?

Najviac ho definovala agentúra na výkonnostný marketing. Naučila ho prvá zákazka pre slovenskú firmu, na ktorej pracoval pol roka. Išlo o vytvorenie kryptomeny. Mal ľudí v Šanghaji aj všade po svete. Dostal sa s kryptomenov do TOP 20-tky. V druhom kontrakte mal na starosti crowdfunding, kde zbieral peniaze od malých investorov. Ďalším projektom boli ľudia, ktorí investujú do startupov a majú logicky spracované to, ako sa darí ich investíciám.

O čo ide v projekte KOMOIO?

Je to najväčší projekt s najväčšími ambíciami. KOMOIO sa snaží o vytvorenie škálovateľného online nástroja, ktorý pomôže ľuďom, ktorí chcú začať podnikať. Pomáha človeku identifikovať, na akú pracovnú pozíciu sa hodí v digitálnom svete a v druhom kroku mu dá proces učenia, až kým je schopný si zarobiť svoje prvé peniaze. KOMOIO teda edukuje nových digitálnych freelancerov.

Aká je jeho filozofia podnikania?

Peter verí v podnikateľstvo ako v náboženstvo. V jeho projektoch sa často opakuje slovo „pomáhať“. Ľudia platia za dve veci – za zábavu, alebo ak sa im vyrieši problém. Podnikanie zlepšuje svet. Evolučná vec je, že čo stojí, to zomiera. Čo sa nehýbe, to padá. Podnikanie umožňuje širšie chápanie sveta.

Aká je jeho politika na ľudí?

Má základné pravidlá – hľadanie zamestnancov je ako obchod – musí porozumieť tomu, čo hľadá, či sa mu to hodí. Musí chápať jeho potreby, možnosti a či je tam nejaká zhoda. Zaujíma ho intelekt človeka. Viac ako zručnosti ho zaujímajú prístupy k práci, k životu a k informáciám. Často si vyberá kratšie pracujúceho človeka s drajvom ako seniora, ktorý robí niečo dlho.

Čo je to blockchainová technológia a ako funguje?

Veľmi zjednodušene ide o databázu, napr. Excel, ktorá ja zdieľaná. Všetci na svete sa do databázy môžu pozrieť. Existujú pravidlá, kto môže do databázy zapisovať. Technológia slúži ako peniaze a využíva sa aj ako security.

Ako vníma bitcoin ako kryptomenu?

Na bitcoin sa treba pozrieť ako na úskalia. Môže sa zastaviť, nebude mať kto zapisovať, klesne pod nejakú cenu. Riziko toho, že sa zastaví blockchain naozaj je. Investovanie do bitcoinu je rizikové. Bitcoin spĺňa podmienku uloženia peňazí. Má obrovskú volatilitu. Tá bude až dovtedy, ak sa bitcoin zadaptuje a stane sa platidlom.

*Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]