Večerník investora 🌙 II. časť

Tri princípy peňazí

Pred pár rokmi som v časopise 📰 Forbes narazil na jeden článok. Písali v ňom o troch základných princípoch peňazí. V mojom aktuálnom rozpoložení som si povedal „ďalšia super finančná príručka, ktorá určite nefunguje“. A viete, čo je na tom najkrajšie? Na tom mojom vtedajšom skepticizme? Že dnes môžem s plnou vážnosťou povedať, že som sa mýlil. Dokonca tieto tri princípy dennodenne využívam a stali sa pre mňa niečím, čomu hovorím osobné vykúpenie. 🔝

Zažil som rôzne situácie. Situácie, kedy som sa v peniazoch doslova topil a situácie, keď mi bolo vzaté takmer všetko. Zažil som slávu, prestíž a úspech, ale i absolútne dno. Strávil som chvíle, kedy som sedel v luxusnom koženom kresle a ohrieval sa pri krbe, ale aj momenty, kedy som nemal čo do úst a „klepal“ som sa od zimy pred panelákom s ostatnými houmlesákmi. Boli časy, keď sa okolo mňa krútili ženské jedna radosť, ale aj dni, kedy by o mňa nezakopla ani krysa z kontajnera. Ako hovorím, prešiel som si kadečím.

🙏 No, ak je niečo, čo ma postavilo na nohy, naučilo rozmýšľať inak, zmenilo moje vnútorné nastavenie, tak to boli tri princípy peňazí zo spomínaného článku Forbes.

Mohlo by sa zdať, že som tou poslednou osobou, ktorá by mala verejnosti nejakým spôsobom sprostredkovať posolstvo financií a riadenú prácu s nimi, ale ja som tu, aby som zo svojej slabej stránky urobil tú silnú. To je tá časť, ktorá ma motivuje, aby som na základe svojej skúsenosti pomáhal ľuďom, ktorí sa dostali na podobne temné miesto, v akom som žil ja a aby sa dostali z pomyselného dna nahor.

Lebo ako povedal jeden múdry človek: „Je lepšie byť živý na dne ako mŕtvy na vrchole, lebo z dna sa dá dostať vyššie, ale z vrcholu už nie“. A preto som tu ja. Aby som odovzdal svoje prežité momenty a podelil sa s tými, ktorí sa hľadajú a nevedia sa odraziť z dna.

Princíp #1: Míňaj menej, ako zarobíš!

Toto je prvá a základná zásada dobrého finančného hospodárenia. Takto ľudia bohatnú. Takto môžu ľudia, ktorí bohatí nie sú aj napriek tomu dosiahnuť svoje životné ciele. Bez toho, aby urobili niečo navyše. Keď totiž utratíte menej, ako zarobíte, tak ušetríte. A to, čo ste ušetrili, sa stane vašim bohatstvom. Ľudia, ktorí míňajú menej ako zarobia sa nemusia starať o to, či majú dostatok peňazí na to, aby každý mesiac platili účty. Vedia, že nech nastane akákoľvek núdzová situácia v ich živote, majú kam siahnuť, lebo  majú dostatok úspor. Naopak, ľudia, ktorí míňajú viac ako zarobia zachádzajú niekedy až príliš ďaleko. Najprv si požičajú od rodiny, blízkych, známych a ak to nestačí, siahnu po dlhu v banke, využijú kreditnú kartu alebo povolené prečerpanie, čo im v konečnom dôsledku vytvára veľa stresu. A idú ďalej …  z dlhu do dlhu. Mesiac, čo mesiac. Viac a viac.

Toto uvedomenie bolo pre mňa kľúčové. Dostať sa z dlhov, začať si odkladať a vždy mať po ruke „železnú rezervu“. Trvalo mi to dlho, ale keď to prišlo a ja som si mohol dopriať niečo, po čom som túžil, začal som dosahovať životné ciele, strávil len tak tri mesiace v Španielsku, začal som žiť „na voľnej nohe“ a staral som sa ako o svoje osobné, tak aj finančné zdravie. Lebo jedno s druhým súvisí. Nezáleží na tom, ako začínate, dôležité je ZAČAŤ! Urobiť to dnes. Dať zadlžovaniu stopku, postaviť sa na vlastné nohy. Iba tak odhalíte tajomstvo udržiavania spokojného a slobodného života.

Zatiaľ čo nasledujúce dva princípy peňazí vám váš život uľahčia, tento, prvý princíp sa stane doslova prelomovým pre váš život.

❗ Princíp #2: Investuj, čo najskôr, ako môžeš!

Pre každého z nás je asi najväčšou finančnou výzvou sporenie na dôchodok. Je to totiž najväčší objem peňazí, ktorý musíte počas svojho aktívneho života ušetriť, aby ste si aj v dôchodkovom veku mohli dopriať každodenné radosti – cestovanie, výlety s vnúčatami, lieky, starostlivosť, jedlo a aktivity, ktoré vám celý život spôsobovali úsmev na perách, tj. všetky vaše koníčky, ktorým ste sa aktívne venovali. Takže jediným spôsobom, ako to dosiahnuť je pravidelne šetriť po dlhú dobu. Lebo, ak začnete sporiť na začiatku svojho pracovného života, čiastka nebude tak vysoká, vaše mesačné výdavky nezruinuje a vyhliadka do budúcna bude menej skľučujúca.

Ak sa pýtate na možnosti okrem pravidelného dlhodobého sporenia, z ktorého si je dobré urobiť zvyk na pravidelnej báze, môžeme hovoriť ešte o investíciách, akými sú reality, crowdfunding, kolektívne investovanie a pod. Tam je doba získania výnosov pomerne kratšia, takže predídete rôznym výkyvom finančných trhov a získate peniaze skôr ako o 40 rokov. Možností je naozaj neúrekom. Takže nevešajte hlavu. Každý si môže vybrať podľa svojich peferencií. Tu je dôležité myslieť na často používané slovné spojenie kto neriskuje, nič nezarobí.

Pri tomto princípe je najdôležitejším faktorom to, aby ste sa prestali vyhovárať. Výhovorky ešte nikomu nič nepriniesli! Poznáte to  – „ešte som mladý, aby som sporil“, „teraz naozaj potrebujem peniaze, teraz nie je ten správny čas“ alebo „až zarobím viac, určite zainvestujem“. Je si dôležité uvedomiť, že nikdy nebude ten optimálny čas! Jednoducho to urobte! Teraz! Dnes! Aby ste v 55-ťke nemuseli preklínať svoje mladšie a nerozumné ja.

❗ Princíp #3: Zarábaj viac!

Ak máte tú možnosť (a tá je vždy, len treba vidieť viac než jedno riešenie), zarábajte viac. Ak ste zvyknutí na mesačný príjem 1 500 eur, ale ste schopní vyčleniť si niekoľko ďalších hodín na čiastočný úväzok, prácu z domu alebo brigádu, urobte tak. Lebo všetko sa počíta. Vyšší zárobok má kumulatívny účinok. Čím skôr si viete zvýšiť svoj príjem, tým lepšie, pretože to sú peniaze, ktoré môžete použiť na svoju budúcnosť. Vyhnete sa tak prežívaniu z mesiaca na mesiac, nebudete mať nutkanie sa zadlžovať a otvoria sa vám nové investičné príležitosti.

Keď sa pozriem spätne pár rokov dozadu, vlastnil som niekoľko kreditných kariet, nemal na svoje meno žiadne sporenie a nikdy som nevytvoril rezervu. Slovo mesačný rozpočet sa v mojom slovníku nenachádzalo. Dnes som bez dlhov, šťastný, spokojný, „prasiatko“ sa plní každý mesiac a moja „guľa“ na dôchodok sa postupne nabaľuje.

A čomu vďačím za svoju transformáciu? Rozhodne, týmto trom zdanlivo jednoduchým princípom peňazí.