XXXIII.časť 🌙Večerník investora – Ako byť líder

Rána osamote mi nerobili dobre. Vstaneš, automaticky sa prezlečieš, zvezieš sa výťahom, odbehneš 10km. Potom sa naraňajkuješ, oblečieš a odchádzaš do práce.

Musím sa priznať, že s Igorom mi bolo v byte veselšie. V práci som končil o štvrtej 🕓 a prišlo mi, že mám veľa voľného času.

Tieto stavy ma prinútili k tomu, aby som si hľadal nejaké aktivity. Jednou z nich bolo aj to, že som sa prihlásil na webináre. Venovali sa manažmentu, vedeniu ľudí a celkovej komunikácii v tíme.

Gordon vo mne zapálil pomyselný plameň 🔥 toho, aby som sa chcel posúvať ďalej, aby mi nestačilo to, čo viem, ale aby som stále hľadal nové možnosti, spôsoby a príležitosti. Jedným slovom, aby som neostal pasívny.

Môj webinár začínal o siedmej večer. Bol o vedení ľudí v tíme. V úvode som si vypočul veci o tom, že schopnosť učiť sa vodcovstvo môže byť veľkým problémom. Veľa z toho, čo funguje, je totiž v rozpore s našimi inštinktmi. 

Lektor na druhej strane hovoril o tom, že našťastie nemusíte znovu objavovať koleso, ak ste vodcom. Príbehy vodcovstva a lekcie druhých vám môžu pomôcť rýchlejšie zvýšiť 📈 úroveň vašich schopností.

Vidieť, čo pre ostatných funguje (a čo nie), je skvelý spôsob, ako si vytvoriť vlastný štýl vedenia a použiť na to tú správnu súpravu nástrojov. 🛠️Postupom času zistíte, čo sa hodí k vašej osobnosti a úlohe. To vám potom pomôže vyhľadať viac lekcií, ktoré sa vás môžu konkrétne týkať.

Uviedol niekoľko zaujímavých vodcovských príbehov. Bolo ich sedem. Spomeniem dva z nich.

VODCOVSTVO PROSTREDNÍCTVOM SÚCITU

„V 80. rokoch prišiel AIDS na svetovú scénu. Bola to nová, desivá choroba bez liečenia a šírila sa cez komunity a krajiny. Ľudia verili, že AIDS by ste mohli chytiť tým, že by ste sa dotkli niekoho, kto ho mal alebo dokonca sedel na rovnakom záchodovom sedadle. Nakazením sa vyhýbali a až 50% opýtaných v USA verilo, že ľudia s AIDS by mali byť v karanténe.

19. apríla 1987, princezná Diana, jedna z najznámejších ľudí na svete, otvorila prvú jednotku vo Veľkej Británii venovanú liečbe 🩺 ľudí s HIV a AIDS. Počas svojej návštevy potriasla rukami pacienta bez použitia rukavíc a navždy zmenila vnímanie tejto choroby ostatnými ľuďmi.“

VODCOVSTVO ZALOŽENÉ NA ZÁKLADE ÚROVNE VEDÚCEHO POSTAVENIA

„Dňa 15. januára 2009 stratil americký let č. 1549 ✈️ energiu v oboch motoroch krátko po vzlete z letiska LaGuardia. Stalo sa tak po zasiahnutí veľkého kŕdľa husí. Kapitán Chesley Sullenberger si uvedomil, že sa nedostanú späť na letisko, pristál s lietadlom na rieke Hudson a zachránil životy 155 cestujúcich a posádky. Zostal pokojný, napriek tomu, že tento let opísal ako „najhoršie nepríjemné pocity žalúdka, pocity padania z podlahy “ aké kedy zažil. Bol zároveň posledným, kto opustil lietadlo po zabezpečení.“

Vzal som si z toho to, že každý človek môže vodcovstvo poňať iným spôsobom. Od každého lídra je sa čo učiť.

Také to inšpiratívne vodcovstvo nevychádza iba z rozhodovania a stratégie, ale aj z podstupovania rizika, odriekania sa. Často, keď vás poháňa vyššia príčina, hlboká starostlivosť o druhých alebo úplné presvedčenie, že konáte pre väčšie dobro.